Mersin'de evlerden hırsızlık olaylarında mağdurların durumunun sosyal antropolojik olarak incelenmesi
Social anthropological examinationof housebreaking victims in Mersin
  1. Tez No: 303037
  2. Yazar: SIDIKA FEYZA TOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Mersin, Türkiye'de yapılan suç araştırmalarıyla ilgili istatistiklerde işlenen suç sayısı bakımından ön sıralarda yer almaktadır. Hızla gelişmekte olan bir il olmasından dolayı çok sayıda insan Mersin'e göç etmekte ancak istihdamın yetersiz kalışıyla suça yönelimler artmaktadır.Toplumsal yabancılaşmalar artmakta ve sosyal güvende azalmalar meydana gelmektedir.Bu yabancılaşmanın kentleşme ile birlikte arttığı ve sadece Mersin'eözgü bir durum olmadığı bilinmekte ancak Mersin'de bu olumsuzlukların sonucunun her geçen gün daha da fark edilmeye başlandığı görülmektedir.Araştırmanın amacı, önde gelen toplumsal sorunlardan olan, bir sapma ve suç tür olan hırsızlık, hırsızlık türleri içinde de en çok işlenen türlerden biri olan evden hırsızlık suçunu, bu suç türünün mağduru olan bireyleri, evden hırsızlık mağduru bireylerin sosyokültürel ve ekonomik özelliklerini,suç-suçlu ve topluma karşı yaklaşımlarındaki değişimi anlayabilmektir. Örneklem grubunu oluşturan evden hırsızlık suçu mağdurlarının; daha çok genç ve orta yaş grubunda yer aldığı, öğrenim durumları ve ekonomik düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, çoğunun apartmanlarda ve zemin kat- ilk katlardaki evlerde ikamet ettiği,çoğunun aile yapısının çekirdek aile yapısında olduğu,sosyal güvencelerinin bulunduğu anlaşılmıştır.Hırsızlık mağdurlarının yakın çevresinde ve akrabalarında da suç mağdurlarının bulunduğu, birçoğunun daha önce de suç mağduru olduğu, çevreyle olan ilişkilerinde kopuklukların olduğu, çoğunda suç korkusunun oluştuğu veya var olan suç korkusununarttığı görülmüştür. Çoğunun psikolojik yardım almaya ihtiyacı olduğunu düşündüğü halde yardım almadığı anlaşılmaktadır.Bunun suç korkusunun atlatılması anlamında büyük bir eksik olduğu düşüncesindeyim.Mağdurların çoğunun suç ve cezası ile ilgili suç sonrası bilinçlendiği, suç sonrası tedbirlerin alındığı da araştırmamızda elde edilen veriler ışığında ulaşılan sonuçlardır.ANAHTAR KELİMELER: Suç,Suçlu,Evden Hırsızlık, Hırsız, Mağdur,Suçun Mağdura Etkileri.
Özet (Çeviri)
According to the statistics carried out for crime investigations, Mersin is taking its place on the top of list of Turkish cities in terms of crimes and offenses committed. Due to being a fast developing province, Mersin receives a large number of immigrants. However, the inefficiency of employment increases the inclination to commit crimes. Social depersonalizations are increasing and lack of social liability is emerging. It is a known fact that this depersonalization is increasing along with the urbanization and it is not a specific situation to Mersin . However, the results of these negations have begun to be realized day by day as a fast growing phenomenon in Mersin .The objective of the research is to provide capability of understanding of theft and particularly the housebreaking offense which is the most commonly committed, individuals who are victims of housebreaking crime and their the socio-cultural and economic specifications, crime-criminal and the changes of the approaches toward the society. The victims of housebreaking offense constituting the sampling group; is mostly young and middle age group, their educational status and economic level are high, who mostly reside in apartment buildings and ground floors, whose family structure is a nuclear family and have social security.Theft victims have crime victims around them and among their relatives, most of them had already been victims of previously committed crime, who have disconnection of relations with their environment, most of them have crime fears or increase in their already existing crime fears. Although most of them are thought to need psychological assistance, it is concluded that they do not receive this assistance. Therefore, I believe that this is a big shortcoming in terms of getting rid of crime fear. The fact that most of the victims become conscious and aware of the crime and punishment in the post?offense stage and take posoffense measures are the results we have obtained under the light of data we attained from our research.KEYWORDS: Crime,Criminal , Housebreaking, Thief, Victim, Crime Impacts on Victim.