Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin umutlandırdığı hayatlar: Hastane günlükleri
The lives inspired by new reproductive technologies: Hospital chronicles
  1. Tez No: 303038
  2. Yazar: CEREN AKSOY SUGİYAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bir tedavi sürecinin etnografisi olan bu çalışma, tedavi gören kadınların deneyimlerine yaslanmaktadır. Üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinin çocuk sahibi olamayan kadınların hayatındaki yerini ve bu teknolojilerin böylesi bir öznel süreç içerisinde ne türden pratiklere olanak sağladığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Yeni üreme teknolojileriyle temas eden kadınların, tedavi öncesi ve sonrası süreçte neler yaşadıkları ve bu süreçte edindikleri bedensel deneyimleri nasıl anlamlandırdıkları da yansıtılmaya çalışılmıştır. Tezin üzerinde durduğu bir başka konu, soyu sürdürme ideolojisinin dinsel bir dünya görüşü ile sarmalanıp tedavi gören kadınların yaşadıkları deneyim ve duygularla nasıl eklemlendiğidir. Ayrıca, kadınların infertiliteyle nasıl başa çıkmaya çalıştıkları, bu sorunsal bağlamında çevreyle sürdürülen ilişkilerin niteliği ve tedavi gören kadınların kendi içinde bulundukları durumu nasıl yorumladıkları da ele alınan konulardandır.
Özet (Çeviri)
This study which is designed as an ethnography is based on the experiences of the women who have been undergoing an IVF treatment. The position of the reproductive technologies in these women?s life experiences, and what kind of practices these technologies can enable is tried to be put forward. What the women who are getting in touch with these technologies go through before and after these treatments, the meanings they attach to their bodily experiences through the treatment was also tried to be reflected by the study. Another focus of the study is how the lineage ideologies become wrapped up with a religious worldview; interwine with the emotions and life experiences of women. Furthermore, how the women deal with infertility and within this problematic the quality of their relationship with their social milieu and how they interpret the situation they are in are also within the scope of this study.