Usage of predictive analytics for retail sector and an application example
Perakende sektöründe öngörüsel analizlerin kullanımı ve bir uygulama örneği
  1. Tez No: 303047
  2. Yazar: UMUT ŞATIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde perakende organizasyonları depolama teknolojilerine büyük yatırımlar yapmaktadır. Büyük perakende organizasyonlarının tamamına yakını, devasal boyutlarda veriler biriktirmekte ve bu teknolojiler için yüksek miktarda bütçelar kullanmaktadır. sermayeler harcamaktadır. Bu veriler, günlük olarak tutulmakta ve işlemsel veriler, müşteri verileri, promosyon verileri, stock verileri vb. pek çok boyutu içermektedir. Ancak firmalar bu verileri sağlıklı olarak analiz edemediği takdirde, veriden gerekli bilgiyi ve geleceğe ait öngörüyü elde edememektedir.Organizasyonlar veriyi irdeleyerek, daha akıllı kararlar alabilmek için gerekli bilgiye ulaşamamakta ve sonuç olarak pek çok organizasyon, tedarik zinciri sürecinde problemler yaşamaktadır.Bu çalışmanın amacı; tahmine dayalı analitik çalışmaların, organizasyonların daha etkin aksiyonlar almasına yardımcı olarak, etkinliklerini pazarlama, satış, tedarik zinciri vb. pek çok farklı alanda önemli derecede artırmalarına yardımcı olduğunu kanıtlamaktır.
Özet (Çeviri)
Retailers today have many data storing technologies, drowning in data. Nearly all big retail organizations store have huge volumes of data, with expensive data storing technologies. Huge volumes of data are being stored everyday, including transactional data, customers data, promotions data, stock data and etc. But since they can not manage to transform this data into knowledge, they are lacking in insight. Organizations do not have enough knowledge to sort through data and use it to make smart decisions. As a results most of the organizations are struggling with supply chain problems, including stockouts, overstock, and discounting.Aim of the study is to prove that predictive analytics helps organizations to generate accurate individual actions and increase organizations effectiveness significantly in various dimensions including marketing, sales, supply chain management, etc.