Being and knowledge: Plato and Aristotle
Varolmak ve bilgi: Platon ve Aristoteles
- Tez No: 303046
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET BABÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez kimi Platon ve Aristoteles metinlerinde bilmenin kurulumunu ve bunun olmak ile ilişkisini iinceliyor. Tezde farklı tarzlarda vardır diye söylenen Varolanlar gösteriliyor ve şu sorular soruluyor: bu farklı tarzlar neleri imler, ne demeye gelir ve bunları fark etmenin, ayrıştırmanın önemi nedir? Hepsinden önemlisi varolan nedir sorusu sorulup bu soruya yanıt bulmada yol gösterici olması açısından bilmek nasıl olagelir, bu inceleniyor. Tez boyunca bilmek bir süreç olarak ele alınıyor ve bu süreçte nelerin olup bitiğinin hesabı veriliyor. Aristoteles Peri Psykhes (Ruh Üzerine) adlı yapıtında bilmenin nasıl olageldiğini araştırıyor ve bilme sürecinde çok önemli bir yeri olan duyumsamaya ilişkin de ayrıntılı bir inceleme yapıyor. Platon'un Sophistes dialogu Varolan nedir sorusu üzerinden Varolan'ın Varolmayan ile ilişkisini ve Varolmayanın da olduğunu ortaya koyuyor. Yine Platon'un Theaitetos dialogu bir süreç olarak bilmeyi ele alıyor ve bir şeyi sıkı sıkıya kavramak ne demek bunu açıyor. Varolanların ve bilmenin gidişli gelişli ilişkisinin gösterilmeye çalısıldıgı bu tez, Platon ve Aristoteles'te bilmek ve Varolan'ı belli bir çerçevede sunmak amacı taşıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the establishment of the activity of knowing and its relation to being, in certain Platonic and Aristotelian texts. Beings that are said to be in many ways are displayed. The following questions are asked with regard to the different ways of being: What do these distinct ways of being signify and mean? What kind of a difference does it create to be aware of these distinct ways of being and what is the importance of distinguishing them? The question `what is being?? is asked and in order for it to be a guide to the answering of this question, the coming about of knowing is investigated. Throughout the thesis, knowing is taken as a process, and an account is being given with regard to whatever that happens in this process. Aristotle discusses in his PeriPsykhes (On the Soul) the process of knowing thoroughly and gives a detailed account of perception which has an important part in the process of knowing. Plato in his dialogue called Sophist, by means of the question concerning being, investigates the relation between being and non-being and displays that non-being also is. In another dialogue namely Theaetetus, Plato evaluates knowing as a process and gives a detailed account on how something is to be grasped thoroughly. This thesis which tries to display the back-forth relation of knowing and being, has the aim of presenting being and knowledge in Plato and Aristotle in one certain single frame.