Keçilerde Staphylococcus aureus'un bakteriyolojik ve moleküler olarak araştırılması
Detectıon of Staphylococcus aureus ın the goats by bacterologıcal and molecular methods
  1. Tez No: 303119
  2. Yazar: DEHA ALİ DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 2010 yılı yaz aylarında Aydın ili ve çevresinde bulunan laktasyon döneminde olan 50 adet kıl keçisi ve 50 adet saanen keçisinin her birinden süt, deri vaginal mukoza, ve burun mukozasından olmak üzere 400 adet örnekleme yapılarak Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'da Staphylococcus aureus yönünden incelenmiştir. Çalışmamızda incelenen 400 örneğin toplam 48'inde (% 12) S. aureus izolasyonu gerçekleştirilmiştir.Elde edilen süt kökenli S. aureus izolatlarının 8 (%16,0)'i Saanen ırkı keçilerden, 19 (% 38,0)'u adedi ise kıl keçilerinden izole edilmiştir. Deri izolatlarının ise 3 (% 6,0)'ü Saanen ırkı keçilerden, 4 (%8,0)'ü ise kıl keçilerinden izole edilmiştir. Burun izolatlarının ise 1 (% 2,0)'i Saanen ırkı keçilerden, 6 (% 12,0)'sı kıl keçilerinden izole edilmiştir. Vajina izolatlarının ise 2 (% 4,0)'si Saanen ırkı keçilerden, 5 (% 10,0)'i kıl keçilerinden izole edilmiştir. Süt, burun, deri ve vajina kökenli S. aureus suşların kıl keçilerinden daha fazla izole ve identifiye edildiği saptanmıştır.Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile aynı örnekler incelendiğinde toplam 48 adet izolatın 13'ünde (% 27.0) yaklaşık 278 bp fragment aralığında sek stafilokokal enterotoksin geni tespit edilmiştir. Saptanan enterotoksin genlerinden 10 (%66,7) adedi süt izolatlarından, 2 (%22,2) adedi burun izolatlarından, 1 (%11,1) adedi ise deri izolatlarından saptanmıştır. Saptanan genlerin, 8 (% 42.1)'i kıl keçilerinin süt kaynaklı S. aureus izolatından, 2 (% 25,0)'i Saanen keçilerinin süt kaynaklı S. aureus izolatından, 1 (% 5,2)'i kıl keçilerinin deri kaynaklı S. aureus izolatından, 2 (% 10,5)'i adet kıl keçilerinin burun kaynaklı S. aureus izolatından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 400 sampling was made from 50 hair goat and 50 Saanen goat in lactation period from Aydin Province region in summer time of year 2010, then samples were brought to Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Department of Microbiology. A total of 48 (12 %) Staphylococcus aureus isolates were obtained out of 400 samples.8 (16,0 %) of the milk-borne S. aureus isolates were obtained from Saanen goats, 19 (38 %) of the milk-borne S. aureus isolates were obtained from hair goats. 3 (6 %) of the skin-borne S. aureus isolates were obtained from Saanen goats, 4 (8 %) of the skin-borne S. aureus isolates were obtained from hair goats. 1 (2,0 %) of the nasal-borne S. aureus isolates were obtained from Saanen goats, 6 (12 %) of the nasal-borne S. aureus isolates were obtained from hair goats. 2 (4,0 %) of the vaginal-borne S. aureus isolates were obtained from Saanen goats, 5 (10,0 %) of the vaginal-borne S. aureus isolates were obtained from hair goats. Milk, nasal, skin, and vagina borne S. aureus isolates were detected higher from hair goats.As the same samples were detected by polymerase chain reaction, out of 48 isolates, sek staphylococcal enterotoxin gene was detected between 278 bp fragment from 13 (27,0 %) samples. Detected enterotoxin genes were obtained from milk isolates in the number of 10 (66,7 %), 2 (22) of the genes were obtained from nasal isolates, 1 (11,1 %) of the genes were obtained from skin isolates. 8 (42,1 %) of the genes were detected from milk-borne S. aureus isolates in hair goats, 2 (25,0 %) of the genes were detected from milk-borne S. aureus isolates in Saanen goats, 1 (5,2 %) of the genes were detected from skin-borne S. aureus isolates in hair goats, 2 (10,5 %) of the genes were detected from nasal-borne S. aureus isolates in hair goats.