Vaskülitik nöropatilerde, inflamatuvar olmayan aksonal nöropatilerde RAGE ve NF?-B aktivasyonu
Activation of receptor for advanced glycation end product (RAGE) and nuclear factor kappa-b (NF-?B) in vasculitic neuropathy and axonal neuropathy
  1. Tez No: 303147
  2. Yazar: CAN EBRU KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERDEM ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Periferik ve santral sinir sisteminin nörodejenerasyonla veya inflamasyonla giden birçok hastalığında, özellikle diyabetik nöropatide RAGE (?Receptor for Advanced Glycation End Products?, gelişmiş şekerlenmiş son ürünlerin reseptörü) ve NF-?B (Nükleer Faktör Kappa B) aktivasyonu olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Fakat vaskülitik nöropatilerde ve inflamasyonun izlenmediği aksonal nöropatilerde bu yolağın aktivasyonu ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışma, vaskülitik ve aksonal nöropatilerde RAGE?NF-?B yolağının aktivasyonunu immunhistokimyasal yöntemlerle göstermeyi amaçlamıştır. Hacettepe Üniversitesi Nöromüsküler Hastalıklar Araştırma Laboratuvarı'nda tanı amaçlı yapılan sinir biyopsileri incelendi. 11 vaskülitik nöropati, 17 aksonal nöropati ve kontrol grubu olarak 12 tomakülöz nöropati ile uyumlu bulgulara sahip sinir biyopsisi materyali öncelikle tavşan poliklonal anti-RAGE ve anti-NF-?B antikorlarıyla immünhistokimyasal yöntemlerle boyandı. Pozitif boyanmaya sahip hücrelerin tespiti için biyopsi materyalleri RAGE ve NF-?B antikorlarıyla eşzamanlı olarak makrofajlar için fare monoklonal anti-CD 68, Schwann hücreleri için fare monoklonal anti-S100 ve T hücreler için fare monoklonal anti-CD4 ve anti-CD8 antikorları ile boyandı. İkili boyanma paternleri floresan mikroskopta incelendi. Preparatlar yarı-sayısal yöntemlerle değerlendirildi. On bir vaskülitik nöropatili hastanın onunda (%90.91) fasiküler ve perivasküler yüksek oranda RAGE ve NF-?B pozitif CD8 (+) T lenfositler saptandı. On yedi aksonal nöropatili hastanın sekizinde (%47.06) NF-?B; dördünde (%23.53) RAGE pozitif makrofajların sadece endonöral bağ dokusunda vaskülitik nöropatilerdekine benzer şekilde mevcut olduğu gözlendi. Buna karşılık, diğer iki nöropati grubunda RAGE ve NF-?B pozitivitesi Schwann hücrelerinde gözlenmezken tomakülöz nöropatilerde Schwann hücrelerinde RAGE ve NF-?B pozitivitesi saptandı. Bu bulgular, vaskülitik nöropatilerde önceki çalışmalara paralel olarak RAGE?NF-?B yolağının aktive olduğunu göstermiştir. Ayrıca, inflamasyonun gözlenmediği aksonal nöropatilerde de aksonal dejenerasyon gelişiminde bu yolağının da rol oynayabileceğini göstererek hem vaskülitik hem de aksonal nöropatilerinin tedavisinde yeni tedavi seçeneklerini gündeme getirmektedir. Öte yandan, daha önceki çalışmalarda Charcot Marie Tooth (CMT) hastalarında bu yolağın aktivasyonu tespit edilememiş olmasına rağmen çalışmamızda tomakülöz nöropatilerde Schwann hücrelerinde RAGE ve NF-?B boyanmasının gözlenmesi RAGE?NF-?B yolağının sinir rejenerasyonunda da rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Receptor for advanced glycation end product (RAGE) and nuclear factor kappa-B (NF-?B) activation in neurodegeneration of peripheral and central nervous system, especially in diabetic neuropathy has been shown in recent studies. However, there is not enough information about its role in other neuropathies. Our aim was to demonstrate the role of the RAGE-NF-?B pathway in vasculitic and axonal neuropathies. Diagnostic nerve biopsy specimens were obtained from 11 vasculitic neuropathy, 17 axonal neuropathy patients and from 12 tomaculous neuropathy patients as control. All specimens were stained with rabbit polyclonal RAGE and polyclonal NF-?B antibodies. To determine the positive stained structures the specimens were stained by immunofluorescence methods with monoclonal anti-CD 68 for macrophages, monoclonal S100 for Schwann cells, monoclonal anti-CD 4 and 8 antibodies for infiltrated T cells. The slides were analyzed semi-quantitatively. In 10/11 vasculitic neuropathy RAGE and NF-?B positivity were highly observed in perivascular and fascicular CD8 (+) T lymphocytes. Similar positivity of NF-?B was obtained in fascicular macrophages of 8/17 axonal neuropathy specimens and RAGE positivity in 4/17 axonal neuropathy specimens. However, RAGE and NF-?B positivity lower than the other groups were visualized in Schwann cells of tomaculous neuropathy patients. These findings demonstrate that RAGE?NF-?B pathway has a role in axonal degeneration and may be a therapeutic options for axonal neuropathy as well as for vasculitic neuropathy. Although previous study has not showed the activation of this pathway in Charcot- Marie-Tooth patients, we observed an activation in Schwann cells in tomaculous neuropathy. This underlines the role of RAGE?NF-?B in nerve regeneration.