Geleceği planlama ve kontrol aracı olarak stratejik yönetim sürecinde çeşitlendirme stratejilerinin saptanması
  1. Tez No: 30315
  2. Yazar: N.DERYA ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET İşletmelerin değişen çevre koşullarına rahatça uyum sağlaya bilmeleri, teknolojik yenilikleri yakandan izleyebilmeleri ve kendilerini geleceğin risk ve belirsizlerinden koruyabilmeleri büyük ölçüde belirledikleri stratejilere ve bu stratejileri etkin bir biçimde uygulayabilmelerine bağlı olmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde strateji kavramı ve işletmenin değişik hiyerarşik kademelerinde uygulanan belli başlı strateji türleri hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde stratejik yönetim ve stratejik yönetim süreci hakkında genel bilgiler verildikten sonra tezimizin temelini oluşturan çeşitlendirme stratejilerinin saptanması konu su stratejik yönetim süreci içerisinde ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ETİ Pazarlama ve Sanayi Şirketinde stratejik yönetim süreci ve bu süreç içerisinde çeşitlendirme stratejileri konusu üzerine yapılan uygulama sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The adaption of management firms to changing environ mental conditions and technological innovations, defending thenselves from the future risks and uncertainties depait greatly on the determination and effective application of these strategies. At the first part of our study, general information on the concept of strategy and notable types of strategy being used at different hierarchic steps has been given. At the second part, general information on the strategic management and the process of strategic management has been elucidated and the methods in determination of diversification strategy in the process of strategic management which is the central idea of the study has been discussed. The third and last past includes the process of strate gic management as well as results of diversification strategies in this process at ETÎ Marketing and Industry company,.