Gebeliği sonlandırılan köpeklerde uterusun eko yapısının BS200PRO yazılımı ile dijital formatta değerlendirilmesi
Digital evaluation of uterine echostructure with BS200PRO software in bitches with induced abortion
  1. Tez No: 303179
  2. Yazar: YELDA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ALAÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebeliği farklı ilaçlar ile sonlandırılan köpeklerde ultrasonografik ekoyapı parametrelerine bakarak abortus sürecine ilişkin bir tanı yöntemi ortaya koymak ve kullanılan ilaçların olası etki farklılıklarını araştırmak şeklinde özetlenebilir.Gebeliklerin sonlandırılması (n=10; gebelik dönemleri 25-40.gün) için köpekler iki gruba ayrıldı. Grup I (Alizin=Aglepriston); Grup II (Alizin+Galastop+Cytotec= aglepriston+cabergolin+misoprostol). Alizin 10mg/kg dozunda 24 saat arayla iki kez, Galastop 5µg/kg abortus tamamlanıncaya kadar hergün, Cytotec 20 kg için 400 mcg dozunda uygulandı. Çalışmada kullanılan her köpeğe, abort uyarımı yapılmadan hemen önce ve abortus sürecinde, 24 saat aralıklarla genel muayene yapıldı daha sonra, ultrasonografik (6,0 ve 8,0 MHz multifrekanslı linear prob; Pie-Medical®, Falco 100) muayene uygulandı. Tüm gruplardaki köpeklerden, gebeliği sonlandırma uyarımı öncesinde, abortus sürecinde her gün ve abortus sonrasında 1., 7. ve 14. günlerde düzenli olarak ultrasonografik resimler alındı. Progesteron (P4) testleri için aynı günlerde kan örnekleri toplandı. Muayenede endometrium parankimini, uterus lümenini ve döneme göre fetusları da içeren resim örnekleri, ultrasonografi cihazına ait disket sürücüsü kullanılarak bmp formatında disketlere kayıt edildi. Kayıt edilen ultrasonografi görüntüleri Bs200Pro® görüntü işleme yazılımının kurulu olduğu bilgisayara aktarıldı. Her bir resim açıldıktan sonra: endometrium parankiminde bir kenarı 10 piksel boyutunda olan (100 pikselkare alana sahip), 4 adet ROI (Region of Interest) seçildi. Seçilen bu ROI'lerden piksel tabanlı renk analizi ile elde edilmek istenen parametreler (homojenite, kontrast, gradient ve entropi) bilgisayar programında hesaplandı. Daha sonra ölçümlerden elde edilen değerlerin istatistiki analizleri yapılmak üzere SPSS® yazılımına aktarıldı. Uygulamanın altıncı gününde I. grupta gebelik %100 oranında sonlandırılırken; II.
Özet (Çeviri)
The aim of this study can be summerized as; to create a new diagnostic method by evoluation of abortion period ultrasonographic echo structure parameters of the bitches with induced abortion via different medications and to evaluate the probable effect differencies of the medications used.In this study, the bitches seperated into two groups for pregnancy termination process (n=10; pregnancy period 25th-40th days). Group I (Alizin=Aglepriston; Group II (Alizin+Galastop+Cytotec= Aglepriston +Cabergolin+Misoprostol). Alizin administered as 10mg/kg two times in 24 hour, Galastop administered as 5µg/kg everyday until abortion, and Cytotec administered as 200 mg for the bitches 20kg. Every dog in this study went under general examination before the pregnancy termination and with 24-hour interval during the abort process, also with ultrasound ( 6,0 & 8,0 MHz multifrequency linear probe; Pie-Medical®, Falco 100) examination. Ultrasound images are collected from all dogs in all groups of study, before abortion stimulation, during abortion process and 1st, 7th and 14th days after abortion. Blood collected for progesterone (P4) tests in same days.In ultrasound examination, bmp formatted image samples, including endometrial paranchym, uterus lumen and fetuses (due to pregnancy periods) collected via floppy drive of the ultrasound device. Every ultrasonographic images exported to the Bs200Pro® image editing software. 4 ROI (Region of Interest) selected from the software, with 10 pixels per side (100 square pixel) endometrial paranchym. Parameters (homogeneity, contrast, gradient and entropy) needed to be collected via pixel based color analysis system, calculated from these ROIs by software.