Futbolcularda şiddeti tedricen artan egzersiz sırasında aerobik ? anaerobik metabolizma geçiş yoğunluğunda EMG değişiklikleri
EMG changes with aerobic-anaerobic transition intensity at incremental exercise in soccer players
  1. Tez No: 303205
  2. Yazar: GAMZE FİLİZ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ ALBAYRAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Anaerobik eşik değer (AT) aerobik kapasitenin önemli bir indikatörü olarak kabul edilmektedir. AT'yi tayin etmek için farklı fizyolojik parametreler değerlendirilmiştir. Şiddeti giderek artan tüketici bisiklet ergometri egzersizinde, Rms-EMG'de nonlineer artışın görüldüğü kırılma noktasına, elektromiyografik eşik değer (EMGT) ismi verilmektedir. Bu EMGT'nin, fizyolojik değerlendirmelerde, AT tayini için alternatif bir metot olarak kullanılabileceğine dikkat çekilmiştir.Bu amaçla; Kontrol ve Futbolcu Grubu katılımcılarda: a) Endurans performans parametrelerini ölçmek, karşılaştırarak değerlendirmek, b) EMGT ile AT egzersiz yoğunluklarını saptamak, karşılaştırarak değerlendirmek, c) non-invaziv bir yöntem olan EMGT değerinin kullanım olasılığını tartışmak, amacıyla çalışma planladı.Bu çalışma yaşları 18-26 arasında değişen sağlıklı 20 erkek futbol oyuncusu ve 20 sedanter erkek katılımcıda yapıldı. Yüzeyel elektrotlar Vastus Lateralis (VL), Vastus Medialis (VM), Biceps Femoris (BF), Gastrocnemius Lateralis (GL) kaslarının gövdesine yerleştirildi. Test protokolü; katılımcı 50W yükte 5 dak. bisiklet çevirerek ısındıktan sonra iş yükü her 2 dak'da bir 25W artırılarak kişi yoruluncaya kadar sürdürüldü ve EMG ile kas aktivitesi test boyunca ölçülerek kaydedildi. Raw-EMG sinyalleri Rms potansiyellerine çevrildikten sonra Regresyon Analizi ile EMGT belirlendi. Katılımcıların aerobik kapasitesi değerlendirildi. Her iki grupta; AT1, AT2 ve 4 ayrı kasın EMGT egzersiz yoğunluk değerleri saptandı ve karşılaştırıldı. Kontrol ve futbolcu katılımcıların, kendi içlerinde AT ve EMGT egzersiz yoğunlukları saptandı. Sonuçlar karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
During an exhaustive incremental exercise, the breaking point of non-linear increase seen in RMS-EMG measured with surface EMG, is being called Electromyographic Threshold (EMGT). In physiological evaluations it has been postulated that this EMGT may be used as a method to alternatively determine AT.In control and soccer player groups, this study was planned: a) to measure, compare and evaluate performance parameters, b) to determine, compare and evaluate the AT exercise intensities with EMGT, c) to argue the utilization possibility of EMGT as an alternative method.This study was carried out on 20 male soccer players and 20 sedentary healthy male The surface electrodes were placed on the muscle bodies of Vastus Lateralis, Vastus Medialis, Biceps Femoris, Gastrocnemius Lateralis. Test performed after the participant warms up by cycling for 5 minutes at 50 watts and then exercise load was increased by 25 watts every 2 minutes until the person feels tired and EMG was measured throughout the test. After transforming the Raw-EMG signals to RMS potentials, EMGT was determined by Regression Analysis. Their aerobic capacities were evaluated; AT1, AT2 and EMGT exercise intensity measures of 4 seperate muscles were determined and compared. AT and EMGT exercise intensities of control and soccer player participants were determined. The results were compared statistically evaluated.