Tip 2 diyabet hastalığında MMP-3 VE MMP-12 polimorfizmlerinin ve serum düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of gene polymorphims and serum levels of MMP-3 and MMP-12 in patient with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 303206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ÜMİT ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Biology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Diabetes mellitus, bütün dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve giderek artan bir sağlık problemidir. Type 2 diabetes mellitus, patogenezi kompleks moleküler yolakları aktive etmesi ile karakterize edilir ve inflamatuar yolaklar diyabetik nefropati gibi diyabetik komplikasyonların gelişiminde merkezi rol oynar. İnflamatuar sitokinler, diyabet ile mikrovasküler komplikasyon patogenezinde önemlidir. IL-1,IL-6, IL-18 ve TNF inflamasyonun temel düzenleyicileridir. Bu moleküller, diyabetik nefropatinin patogenezinde rol oynar. Matriks metalloproteinazlar (MMPs), sitokinler tarafından düzenlenir. MMP'ler, rheumatoid, osteoartrit, metastatik kanser, metabolik kemik hastalığı, aterosklerosiz gibi patolojik süreçlerde doku matrikslerini bozmaktadır. Çalışmamıza hasta grubu olarak 70 adet Tip 2 diyabet hastası , kontrol grubu olarak 100 sağlıklı kişi dahil ettik. MMP-3 -1171 5A/6A genotip frekansları diyabet hastalarında %20 6A/6A, %8 5A/5A , %42 6A/5A iken kontrol grubunda %38 6A/6A, %18 5A/5A , %44 6A/5A olduğunu bulduk. Hasta ve kontrol grupları arasında MMP-3-1171 5A/6A genotipleri ve allelleri açısından istatistiksel anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Heterozigot 6A/5A genotipine sahip bireylerin frekansının hasta grubunda kontrole göre anlamlı olarak yüksek olduğu ve diyabet gelişim riskinin 1,9 kat yükseldiği gözlenmiştir. Tez çalışmamızda MMP-12 genotiplemesi de yapılmış olup hasta ve kontrolde herhangi bir variant polimorfizme rastlanmamıştır. Çalışma gruplarının hepsinde AA genotipi tespit edilmiş olup istatistiksel değerlendirme yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a growing public health problem that adversely affects the lives of millions of individuals around the world. The pathogenesis of Type 2 diabetes mellitus is characterized by activation of complex molecular pathways and evidence suggests that inflammatory pathways have a central role in the development of diabetic complications, such as diabetic nephropathy. Inflammatory cytokines are important in the pathogenesis of microvascular complication with diabetes mellitus.IL-1,IL-6, IL-18 and TNF are the main regulators of inflammation. These molecules are cytokines reported to have key roles in pathogenesis of diabetic nephropathy. There are lots of investigation about matriks metalloproteinases (MMPs) which are regulated by cytokines. MMPs are implicated in many pathologic processes characterized by dysregulated turnover of connective tissue matrices, such as occurs in rheumatoid and osteoarthritis, metastatic cancer, metabolic bone disease, atherosclerosis. We used PCR, RFLP and gel electrophoresis techniques to detect MMP-3-1171 5A/6A and MMP-12-82A/G polymorphisms on 70 type II diabetes mellitus patients and 100 controls. In our study, we found MMP-3-1171 5A/6A genotypes %20 6A/6A, %8 5A/5A , %42 6A/5A in diabetes patients and %38 6A/6A, %18 5A/5A , %44 6A/5A in control group.