Elektrikle uyarılan izole sıçan atriyum şeritlerinde 4-aminopirid'in (4-ap) inotropik etkilerinde ca2+ ve sarkoplazmik retikulumun rolü
The role of ca2+ and sarcoplasmic reticulum in the inotropic effects of 4-aminopyridine (4-ap) in the electrically driven atrial strips of rats
  1. Tez No: 303257
  2. Yazar: AYŞE HANDE ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT KÜÇÜKHÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektrikle uyarılan izole sıçan atriyum şeritlerinde 4-Aminopiridin (4-AP)'in inotropik etkilerinde Ca2+ ve sarkoplazmik retikulumun rolü araştırıldı. Her iki cinsiyetten 250-350g sıçanlar servikal dislokasyon ile deserebre edildikten sonra kanatıldı. Hızla göğüs boşluğuna girilerek kalp çıkarıldı ve gazlandırılmış Tirod solüsyonu içinde 3x5mm sol ve sağ atriyum şeritleri hazırlandı. Şeritler iki elektrot arasına yerleştirilerek içinde 30 derecede %95 O2 + %5CO2 ile sürekli gazlandırılan Tirod bulunan organ banyosu içine alındı. Preparatlar 0.5g gerilim altında 2x eşik voltaj, 2ms uyarı süresi ve 2Hz ile uyarılarak kasılma sağlandı. 30 dakika dengeleşme süresi boyunca preparatlar 3 kez taze solüsyonla yıkandı. 4-AP 1-32mM arasında logaritmik artan konsantrasyonlarda 0.1ml sıvı içinde 2 dakika aralarla banyo ortamına ilave edildi. Verapamil, dantrolen ve ryanodinli deneylerde preparatlar 4-AP vermeden önce 5 dakika bu maddelerle inkübe edildi.Kalsiyumlu ortamda:?4-AP 1-8mM doz aralığında kasılmayı doza-bağımlı olarak artırdı.
Özet (Çeviri)
The role of Ca2+ and SR on the inotropic effects of 4-AP in electrically driven strips of rat atriums were investigated. Rats of both sexes weighing 250-350g were exsanguinated after cervical dislocation induced decerebration. The heart was rapidly removed from the chest and atrial strips of 3x5mm in dimension were prepared from both left and right atria in oxygenated Tyrode solution. After strips were placed between two electrodes, they were taken into the organ bath filled with Tyrode solution being continuously bubbled with 95% O2 + 5% CO2 mixture. Contractions were induced by stimuli of 2Hz, 2x threshold voltage and 2msec pulse duration under a basal tension of 0.5g. During an initial equilibrium period of 30 minutes or so, preparations were washed with fresh solution at least for 3 times. 4-AP was applied cumulatively in 0.1ml fluid by 2 minutes interval in logarithmically increasing concentrations in the range of 1-32mM. In experiments with verapamil, dantrolene and ryanodine, the preparations incubated with these drugs for 5 minutes.In media with Ca2+:?4-AP increased contractions in a dose-dependent manner between 1-8mM dose intervals.