Kaygının dikkat süreçleri üzerine etkisinin olaya ilişkin potansiyeller ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of anxiety on attention processes using event-related potentials
- Tez No: 303273
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE DEVRİM ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Normal seviyelerdeki kaygının beyindeki dikkat ve bilgi işleme süreçlerine etkileri işitsel ?novel? uyaranları içeren modifiye bir Eriksen flanker görevi sırasında elde edilen olaya-ilişkin potansiyeller aracılığıyla değerlendirildi. 46 sağlıklı katılımcı Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri ile belirlenen sürekli kaygı puanlarının ortanca değerine göre kaygısı düşük (KD) ve kaygısı yüksek (KY) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yanlış yanıt verme oranı KY grupta KD gruba göre yüksekti. Çatışma yaratan (ÇY) uyaranlara karşı reaksiyon zamanı iki grupta benzer olmakla birlikte ÇY uyaranına göre novel sonrası çatışma yaratan (NSÇY) uyarana karşı reaksiyon zamanındaki uzama KY grupta KD gruptan fazlaydı. P300 latansı KD grupta ÇY ve NSÇY uyaranlarına karşı benzer iken, KY grupta NSÇY uyaranlarına karşı uzama eğilimindeydi. N200 latansı KY grupta KD gruba göre uzama eğilimindeydi. Ayrıca KY grupta P300 genliği KD gruba göre oksipital alanlarda yüksek bulundu. Novelty P300 genlik ve latansları gruplar arasında farklı değildi. Bulgularımız kaygı seviyesinin seçici dikkat süreçleri üzerine etkisinin olduğunu otomatik dikkat süreçlerini ise etkilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of normal anxiety levels on attention and information-processing processes in the brain were assessed by event-related potentials (ERPs) elicited during a modified Eriksen flanker task involving“novel”auditory stimuli. 46 healthy participants were divided into high-anxiety (HA) and low-anxiety (LA) groups according to the median of their trait anxiety scores evaluated by the State-Trait Anxiety Inventory. Incorrect response rates were higher in HA group than LA group. Although reaction times to incongruent stimulus (IS) were similar in both groups, the delay in reaction times to incongruent stimulus after novel (ISAN) stimulus compared IS were greater in the HA group than the LA group. P300 latencies were similar to IS and ISAN stimuli in LA group, however in HA group they were tended to be longer for ISAN stimuli. N200 latency was tended to be longer in HA group compared to LA group. Additionally, P300 amplitude was higher in occipital areas in the HA group compared to LA group. Novelty P300 amplitude and latency did not differ between the groups. Our findings show that anxiety level affects the selective attention processes but does not have an effect on automatic attention processes.