Tip 1 diyabette T ve NK hücrelerinde CD127 ekspresyonu ve BAFF-R + B hücre ilişkisi
CD127 expression of T and NK cells in type 1 diabetes and relation with BAFF-R+ B cell
- Tez No: 303281
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tip 1 DM çocukluk yaş grubunda pankreasın beta hücrelerinin süregelen otoimmün veya otoimmün dışı nedenlerle haraplanması sonucu gelişen insülin yetersizliği ve hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Tümör nekroz ailesinin bir üyesi olan B hücre aktive edici faktör (BAFF), gelişen B lenfositlerinin olgunlaşmasını ve prolifere olan B lenfositlerinin hayatta kalmasını sağlar. Otoimmünite gelişimi sırasında aşırı BAFF ekspresyonunun önemli rol oynadığı, özellikle Sjögren Sendromu, Romatoid Artrit gibi hasta serumlarında BAFF düzeylerinin arttığı gösterilmiştir. IL-7 lenfositlerin gelişmesi için ve periferik T hücrelerinin çoğalmasının kontrolü için önemlidir. IL-7 bu etkisini hücrelerin yüzeyinde eksprese olan CD127'ye bağlanarak gösterir. Çalışmamızda BAFF, PHA ve PWM ile uyarıldıktan sonra hücre yüzeyindeki BAFF-R ve CD127 ekspresyonundaki değişikliklerin saptanması amaçlanmıştır. Tip 1 DM hastalarından (n=6) ve sağlıklı bireylerden (n=6) alınan serum örneklerinde BAFF, IFN-? ve IL-7 seviyeleri ELISA yöntemiyle incelenmiş, anlamlı fark bulunmamıştır. Hasta ve sağlıklı gruplardan alınan kan örneklerinden fikol gradiyant yöntemiyle elde edilen periferik kan mononükleer hücrelerde (PKMH) eksprese olan çeşitli moleküllerin yüzey ekspresyon değerleri karşılaştırıldığında CD19+CD127+ seviyesinde anlamlı fark saptanmıştır (p=0.04). BAFF, PHA, PWM ile uyarılan PKMH'lerde kültür sonrası yüzey molekül ekspresyonu karşılaştırıldığında, tip 1 DM hastalarında CD3+CD127+ ekspresyonu sağlıklı bireylere göre anlamlı derece yüksek bulunmuştur (p=0.04). BAFF ile uyarılan hücrelerde kültür sonrası süpernatant IL-7 seviyesi ELISA yöntemiyle incelenmiş ve tip 1 DM hastalarında IL-7 seviyesi sağlıklı bireylere göre daha düşük bulunmuştur (p=0.04). Tip 1 DM hasta serum BAFF düzeylerinde ve PKMH yüzey BAFF-R ekspresyonunda değişiklik saptanmaması BAFF molekülünün otoimmün hastalıkları tanımlamada rol alan özel bir belirteç olmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes mellitus (DM) is a chronic metabolic disease of childhood characterized by insulin insufficiency and hyperglycemia due to the destruction of the beta cells of the pancreas caused by autoimmune and non-immune mechanisms. B cell activation factor (BAFF) is a member of the TNF superfamily regulating specifically B lymphocyte proliferation and survival. Elevated serum levels of BAFF in autoimmune diseases like Sjögren Syndrome (SS) and Rheumatoid Arthritis (RA) points out a critical role of BAFF in autoimmunity. IL-7 plays a crucial role in both controlling the increase of peripheral T cells and development of lymphocyte, and takes effect by connecting the CD127 that was expressed on the surface of the cells.In this study, expression of BAFF-R and CD127, after stimulated with BAFF, PHA and PWM were analyzed.BAFF, IFN-? and IL-7 levels in the serum samples that have been taken from both type 1 DM patients (n=6) and healthy individuals (n=6) were examined by ELISA and significant difference was not found. Surface expression values of various molecules that were expressed on peripheral blood mononuclear cells (PBMC) obtained from blood samples taken from patients and healthy individuals by ficoll-gradient technique were compared and the level of CD19+CD127+ expression was significantly increased (p=0.04).After culturing, the cell surface molecule expression of peripheral blood mononuclear cells, after stimulation by BAFF, PHA and PWM were analyzed and CD3+CD127+ (double positive) expression in patients with type 1 DM was significantly increased compared to healthy subjects (p=0.04).IL-7 levels of supernatants that was obtained from the cells stimulated with BAFF after culturing were examined by ELISA, and it was seen that type 1 DM patients' levels were decreased compared to healthy subjects (p=0.04).There were no changes in the BAFF levels of type 1 DM patients' serums and in the BAFF expression of PBMC, this point leads us to suggest that BAFF molecul is not a characteristic marker of autoimmune diseases.