Maksiller retrognatiye bağlı sınıf III maloklüzyonlu bireylerde alternatif hızlı maksiller genişletme ve yüz maskesi uygulamalarının etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of alternate rapid maxillary expansion and facemask applications in cases with class III malocclusion due to maxillary retrognathie
  1. Tez No: 303291
  2. Yazar: GÜLSÜN KÜLEKÇİ CAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı; üç farklı şekilde yapılan hızlı maksiller genişletmeyi takiben yüz maskesi uygulaması ile gerçekleştirilen maksiller protraksiyonun dentofasiyal yapılar üzerine etkilerini karşılaştırmaktır.İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Ortodonti A.D.'na başvuran 40 hasta üç gruba ayrılmıştır. Birinci gruptaki 14 hastanın yaş ortalaması 10,55±1,19 yıl, ikinci gruptaki 13 hastanın yaş ortalaması 10,67±0,85 yıl ve üçüncü gruptaki 13 hastanın yaş ortalaması 10,71±0,86 yıldır. Bireyler maksiller retrognatiye bağlı iskeletsel Sınıf III ilişkiye ve ön çapraz kapanışa sahip olgulardan seçilmiştir. Çalışmada yer alan her hastadan tedavi öncesinde (T1) ve yüz maskesi uygulanmasından 6 ay sonra (T2) lateral sefalometrik radyografiler alınmıştır. Başlangıç kayıtlarının tamamlanmasının ardından hastalara bonded tip hızlı maksiller genişletme apareyi uygulanmıştır. Her üç tedavi grubunda da bir hafta süreyle Hyrax vida günde iki defa 12 saat ara ile ¼ tur açılmıştır. Bir haftanın sonunda birinci grupta maksiller genişletme durdurulmuş ve yüz maskesi kullanımına geçilmiştir. İkinci grupta ise vida bir hafta günde iki defa 12 saat ara ile ¼ tur kapatılmış ve takip eden haftada vida tekrar açılmıştır. İkinci grupta üçüncü haftanın sonunda yüz maskesi kullanımına geçilmiştir. Üçüncü gruptaki hastalara açma-kapama işlemi 5 hafta uygulandıktan sonra yüz maskesi kullanımına geçilmiştir.Her üç tedavi grubunda da maksillanın öne doğru hareket ettiği gözlenmiştir. Üçüncü grupta A noktasının öne hareketinin birinci ve ikinci gruplarda elde edilen değerlerin hemen hemen iki katı olduğu belirlenmiştir. Üçüncü grupta uygulanan 5 haftalık alternatif hızlı maksiller genişletme (Alt-RAMEC) protokolü ile maksiller serbestleşmenin daha fazla olduğu, ikinci grupta uygulanan 3 haftalık Alt-RAMEC protokolünün 5 haftalık Alt-RAMEC protokolü kadar maksiller serbestleşmeyi sağlayamadığı ve maksillanın protrüzyon kuvvetlerine karşı olan hareketini çok daha az etkilediği düşünülmüştür. Birinci grupta overjet değişimine iskeletsel katkı %86, ikinci grupta %89 ve üçüncü grupta %95 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the dentofacial effects of maxillary protraction provided by three different types of rapid maxillary expansion and facemask therapy.40 samples were chosen from the patients who applied to Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics. The average chronological age was 10,55±1,19 years for the 14 patients in the first group, 10,67±0,85 years for the 13 patients in the second group and 10,71±0,86 years for the 13 patients in the third group. The cases selected had skeletal Class III relationship due to maxillary retrognathie and anterior crossbite. Lateral cephalograms were taken both before treatment (T1) and at the end of 6th month of facemask therapy (T2) from each patient. After the initial records, bonded type rapid maxillary expansion devices were applied to the all patients. For all groups, the Hyrax screws were activated every 12 hours for one week. At the end of this period, expansion was stopped for the first group and these patients were instructed to use the facemasks. In the second group, the screws were deactivated every 12 hours for one week and the screws were activated again following week. At the end of third week, the patients started to use facemasks in the second group. In the third group, 5 weeks of activation-deactivation protocol were performed and then patients started to use facemasks.Forward movement of the maxilla was observed in all groups. It was found that the anterior movement of A point for the third group was approximately twice as much than the anterior movement of this point in the first and second groups. It was thought that mobilization of maxilla is higher in the third group which was applied 5 weeks of Alt-RAMEC protocol and in the second group which was applied 3 weeks of Alt-RAMEC protocol could not provide maxillary mobilization as much as 5 weeks of Alt-RAMEC protocol and less effected the maxillary movement provided by the protraction forces. Skeletal effect to overjet correction was found %86 in the first group, %89 in the second group and %95 in the third group.