Alt-ramec protokolü ile yapılan üst çene genişletmesi sonrası uygulanan modifiye yüz maskesinin etkilerinin incelenmesi
Evaluating effects of applying a modified face mask therapy after maxillary expansion with the alt-ramec protocol
- Tez No: 788607
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEJAT ERVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Maksiller retrognatiye bağlı sınıf III maloklüzyona sahip bireylerde alt-RAMEC protokolü sonrası uygulanan modifiye edilmiş yüz maskesi ile yapılan protraksiyon kuvvetinin ortodontik ve ortopedik etkilerinin incelenmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmaya 7-10 yaş aralığındaki high angle büyüme patterni gösteren 9' u kız 6'sı erkek olan 15 birey dahil edilerek 8 haftalık alt-RAMEC protokolü ile hızlı üst çene genişletmesi yapılmıştır. Protraksiyon tedavisi için modifiye edilmiş yüz maskesi ile ugulanacak kuvvet üst çenenin direnç merkezinden geçirilmeye çalışılarak, dik yön büyümesi gösteren araştırma grubumuzda üst çenede saat yönünde rotasyon hedeflenmiştir. Modifiye edilmiş yüz maskesi ile protraksiyon aşaması 6 ay uygulanmıştır. Tedavinin başlangıcında, genişletme sonrasında ve protraksiyon sonrasında sefalometrik röntgenleri alınarak tedavinin etkileri incelenmiştir. Kontrol grubunu oluşturan Okan Üniversitesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda konvensiyonel üst çene genişletmesi ve klasik yüz maskesi protraksiyon tedavileri yapılan 15 olgunun arşiv kayıtlarına ulaşılarak elde edilen veriler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma grubumuzda protraksiyon tedavisi sonrasında A noktası ortalama 2,23 mm öne 2,05 mm aşağıya, ANS noktası ortalama 1,77 mm öne 1,98 mm aşağıya hareket ederek üst çene bazal segmentte ve dentoalveolar segmentte saat yönünde hareketle karakterize protrüzyon elde edilmiştir. Kontrol grubunda ise A noktası ortalama 1,34 mm öne, ANS noktası ortalama 0,54 mm öne 0,31 mm yukarı hareket saat yönünün tersine hareket olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the orthodontic and orthopedic effects of the protraction force applied with the modified face mask after the alt-RAMEC protocol in the patients with class III malocclusion due to maxillary retrognathia. 15 patients (9 female, 6 male) aged 7-10 years with high angle growth pattern were included to study. Rapid maxillary expansion was performed using alt-RAMEC protocol for 8 weeks. Clockwise rotation with vertical growth was aimed in the study group for protraction treatment and a modified face mask was used where the vectoral force was passed through the center of resistance in the maxilla. The modified face mask was applied for 6 months in the treatment of protraction. Cephalometric x-rays were taken before the treatment, after the expansion, and after the protraction. The control group included the 15 patients who underwent conventional maxillary expansion and classical face mask protraction treatments in the Okan University Department of Orthodontics. The data of the control group was obtained from the archive records of institute and it was compared with the study group. In the study group, a protrusion was obtained characterized by clockwise movement in the basal segment of the upper dentiton and in the dentoalveolar segment. After the protraction treatment, the mean difference was 2.23 mm anteriorly and 2.05 mm distally in the A point, and 1.77 mm anteriorly and 1.98 mm distally in the ANS point. In the control group, the mean difference was 1.34 mm anteriorly in the A point, and 0.54 mm anteriorly and 0.31 mm proximally in the ANS point with counter-clockwise rotation.