Hastane sularından nontüberküloz mikobakterilerin izolasyon oranının araştırılması
Investigation of the isolation rate of nontuberculous mycobacteria in hospital waters
- Tez No: 303295
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Nontüberküloz mikobakteri (NTM)'ler sıcak ve soğuk su sistemlerinde yaygın olarak bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler vücuda giriş yoluna ve konağın bağışıklık durumuna bağlı olarak hastalık oluşturmadan kolonize olabilmekte, ya da akciğerlerde, deri ve yumuşak dokuda veya çeşitli organların tutulduğu dissemine bir infeksiyona neden olabilmektedir. Çalışmamızda İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi (İTF) ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) Hastaneleri'nin çeşitli bölümlerinden alınan sıcak ve soğuk su örneklerinin NTM varlığı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İTF Hastanesi'nin 17 farklı bölümünden toplam 100, CTF Hastanesi'nin ise 14 farklı bölümünden toplam 60 örnek incelenmiştir. Çalışmamız kapsamında incelenen toplam 160 su örneğinin sıcaklık, pH ve serbest klor konsantrasyonu ölçülmüş, %0,005 setilpridinyum klorid ile dekontaminasyon ve membran filtre ile konsantrasyon işlemlerinin ardından Löwenstein-Jensen ve Middlebrook 7H10 agar besiyerlerine ekim yapılarak farklı ısılarda inkübasyon sağlanmıştır. İzole edilen NTM'ler GenoType Mycobacteria (Hain Lifescience, Nehren, Almanya) kiti ile PZR ve revers hibridizasyon yöntemleriyle identifiye edilmiştir. Su örneklerinin sıcaklıkları 10-41°C, pH'ı 6,78-7,98 ve serbest klor konsantrasyonu ise ?0,3-0,5 ppm olarak ölçülmüştür. İTF Hastanesi'nden alınan 100 örneğin 24'ünden (%24), CTF Hastanesi'nden alınan 60 örneğin ise dokuzundan (%15) NTM izole edilmiştir. İki hastane birlikte değerlendirildiğinde 33 (%20,6) örnekte NTM kolonizasyonu belirlenmiştir. İzole edilen suşların 20'si (%60,6) M.lentiflavum, 10'u (%30,3) M.gordonae, üçü (%9,1) ise M.peregrinum olarak identifiye edilmiştir. İTF ve CTF arasında NTM izolasyonu oranı ve türler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Yine bakteri izolasyonu oranı, izole edilen türler ve koloni sayısı ile örneğin serbest klor konsantrasyonu, sıcaklığı ve pH değeri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nontuberculous mycobacteria (NTM)s are ubiquitous in hot and cold water distribution systems. Depending on the host?s immun status and the way of acquisition of the bacteria; colonization, infectious disease in lung, skin, and soft tissue or disseminated infection may occur. The aim of our study was investigation of the presence of NTM in hot and cold water samples taken from various departments of I.U. Istanbul Faculty of Medicine (IFM) and Cerrahpasa Faculty of Medicine (CFM). For this purpose a total number of 100 water samples from 17 different departments of IFM Hospital and a total number of 60 water samples from 14 different departments of CFM Hospital were examined. Totally 160 water samples were examined by measuring temperature, pH, and free chlorine levels. After decontamination with 0,005% cetylpyridinium chloride and concentration with the membrane filtration method, culture on Lowenstein-Jensen and Middlebrook 7H10 medium was performed and incubated at different temperatures. The NTM strains were identified with GenoType Mycobacteria (Hain Lifescience, Nehren, Almanya) by PCR and reverse hybridization methods. The temparature, pH and free chlorine levels of water samples were measured between 10-41°C; 6,78-7,98 and ?0,3-0,5 ppm respectively. From 100 samples taken from IFM Hospital 24 (24%), and from 60 samples taken from CFM Hospital nine (15%) were colonised with NTM?s. When the two hospitals were considered together, NTM colonization was detected in 33 (20,6%) samples. Totally 20 strains (60,6%) were identified as M.lentiflavum, 10 (30,3%) as M.gordonae, and three (9,1%) as M.peregrinum. Statistically no meaningful difference was found between IFM and CFM regarding NTM colonization and isolated species. Also, statistically no meaningful relationship was found between NTM colonization, isolated species and temperature, pH, free chlorine levels.