Anne ve babadan çocuğa geçen streptococcus mutans ve streptococcus sobrinus kolonizasyonlarındaki genotipik çeşitliliğin belirlenmesi
Identification of genotypic diversity of streptococcus mutans and streptococcus sobrinus colonies transmitted from mother and father to the children.
  1. Tez No: 303296
  2. Yazar: ASLI PATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Diş çürüğü bulaşıcı infeksiyöz bir hastalık olarak tanımlanmakta ve birçok ülke için önemli bir halk sağlığı problemi olduğu bildirilmektedir. Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus diş çürüğü oluşumunda rol alan başlıca mikroorganizmalar olarak belirtilmektedir.Fenotipleme ya da genotipleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalarda Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus taşıyan annelerin, çocukları için başlıca infeksiyon kaynağı oldukları vurgulanmaktadır. Ancak, annede ya da diğer aile bireylerinde saptanmayan genotiplerin çocukta saptanmasının Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus'un başka kaynaklardan edinebileceğini gösterdiği bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus'un anne ve babadan çocuğa geçişini ve genotipik çeşitliliğini, on iki aylık takip süresince incelemektir. Çalışmaya yedi anne, yedi baba ve sekiz çocuk (bir ikiz) dahil edilmiştir. Çocuklardan doğumdan sonraki on iki aylık süre boyunca 1., 4., 9. ve 12. aylarda; anne ve babalardan ise doğumdan sonraki 1. ayda tükürük örneği alınmıştır. İzolasyon ve identifikasyon işlemlerinin ardından, AP-PZR kullanılarak S. mutans ve S. sobrinus'ların genotipleri belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda çocuklarda S. mutans geçişinin dördüncü aydan sonra gerçekleştiği saptanmıştır. Ayrıca dört anne ve beş çocuğun (iki çocuk ikiz) benzer genotiplere sahip olduğu, iki çocuğun ise anne ve babaları ile hiçbir benzer genotipe sahip olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, anneler çocukları için başlıca infeksiyon kaynağıdır ve çocuklarda, infektivite penceresi döneminden önce MS kolonizasyonu gerçekleşebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dental caries is a transmissible infectious disease that still represents a significant public health problem in many countries. Streptococcus mutans and Streptococcus sobrinus are the main microorganisms associated with caries in humans. Studies using phenotyping or genotyping methods suggest that mother is the major source of infection for children who carry S. mutans and/or S. sobrinus strains. However, detection of genotypes that are not found in children?s mothers or other family members indicates that S. mutans and/or S. sobrinus may also be acquired from other sources.The aim of this study was to perform a follow-up evaluation of the S. mutans and S. sobrinus colonization profile of children?s oral cavities, which included the pattern of vertical transmission from mother and father to child, genotypic diversity of the strains. The subjects were 7 mother-father and 8 children (one twin). Saliva samples of children were collected on 1st, 4th, 9th and 12th months after birth. And also saliva samples were taken from mother and father on 1st month only. After isolation and identification, the arbitrarily primed PCR method was performed for the genotypic characterization of S. mutans and S. sobrinus strains. It is found that, S. mutans colonization began after 4th month for infants. Genotypes of S. mutans in infants appeared identical in 4 mother and 5 child and there were no identical strains between mother and father for 2 children. In conclusion, mother is the major source of infection for children and MS colonization may begin earlier than windows of infectivity period.