Kamu maliyesi açısından ulusal piyangolar
- Tez No: 30330
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Günümüzde pekçok ülküde devletlerin finansman kaynaklarından birisi de piyangolardır. özellikle konunun güncelliği ve bir gelir kaynağı alarak kamu gelirleri içindeki önemi gözönüne alınarak bu konuda bir çalışma yapılmasına karar verilmiştir. ilk olarak konunun tanıtımına çal ısınılmış ve ülkemizdeki ve dünyadaki tarihi gelişimi ve çeşitleri incelenmiştir. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri ve ülkemizdeki idari yapılar incelenmiş ve üçüncü bölüm elan -son- bölümde Milli Piyangonun sosyal etkilerinin analizi ile birlikte, bir kamu geliri olma yönü incelenmiştir. Piyango gelirleri incelendiğinde mali tekel olarak piyango gelirlerinin bir vergileme methodu olduğu ve biletlerin tüketiciye satılmasıyla tüketiciden bir verginin alınmış olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bilet fiyatı üzerinden alınan Katma Değer Vergisi ile iki verginin birarada tahsil - edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, lottery is one of the important -financial resource of governments in many countries. Because of the popularity of the lotteries and the importance for public income it is decided to be studied on this subject» In this study, intially, we introduced the subject and examined the historical development and varieties of the lotteries in the world and in our country. Next, the organizations of latteries in the U.S.A. and Turkey are invert igated. In the third and last chapter, social effects of State lotteries in Turkey and its public income aspects are examined. When the lotteries income is studied, it is revealed that as a financial monopoly the lotteries income is a method of taxation and by selling the lattery tickets to the consumers, the consumers are taxed. Also, it is relealed that besides the Value Added Tax, the consumers are double-taxed when they pay for the lottry tickets.