Türkiye'de tarımsal fiyat politikaları ve destekleme alımları tütünde uygulama
- Tez No: 30329
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Tarımsal ürünlerin genelde gösterdiği özellikler; fiyatın önemini tarım sektörü açısından arttırarak, tarımsal fiyatlara kendine has bir takım nitelikler kazandırmaktadır. Tarım ürünlerinde görülen fiyat istikrarsızlıkları ve belirsizlikler tarım alanında toplam riski arttırır. Bu da çiftçilerin bunlara karşı tedbir alması gibi sonuçlar doğururken, ekonominin ve tarımın gelişmesini yavaşlatır. Tarım sektörünün iktisadi kalkınmadaki fonksiyonu ve iktisadi kalkınmadaki öneminden dolayı tarım sektörüne destekleme yapılmaktadır. Fiyat destek politikasının, hemen tüm ülkelerde görülen ortak yönü, fiyatların belli bir düzeyin altına düşmemesi için, çiftçiye bir garanti sağlamasıdır. Fiyat destek politikası tarımsal gelişme ve ilerlemeyi özendirir. Ulusal kalkınmada önemli bir yer tutar. Tarımı desteklemek amacıyla başvurulacak tedbirler çok ve çeşitlidir. Bunların arasında; zor durumdaki tarımcı ailelere doğrudan yardım yapmak, tarım teknolojisini geliştirmek, toprak mülkiyetini düzenlemek, piyasa mekanizmasının işleyişle ilgili olmayan tedbirler olduğu gibi, piyasa mekanizmasına doğrudan doğruya müdahale tedbirleri de vardır. Dolaylı destekleme; arzı ve talebi etkileme şeklinde kendini gösterir. Dolaysız destekleme; taban-tavan fiyat politikası ve fiyat sübvansiyonu yoluyla gerçekleştirilir. Türkiye'de de köklü bir yer kaplayan tarım sektörü, gelişememiş ve ekonomimizin gelişmesi için, çözümü kısa sürede gerekli olan en büyük problemlerden biri olmuştur. Türkiye'de; tarımsal yapıyı iyileştirme yapıldıktan sonra, tarımsal fiyat politikası tamamlayıcı bir öge olarak iyi kullanılmalıdır. Ülkemizde tarımsal ürünlerin devletçe desteklenmesi, ekonomik ve sosyal yapının gereği olmaktadır. Türkiye'de tütün fiyatı ve destekleme politikasının ekonomi üzerine etkilerini daha iyi görebilmek için, uygulama örneği olarak tütün seçilmiştir, politikaların genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The general characteristics of agricultural products increasing the signifrance of prices in terms of forming sector, to contribute-some kind of features of unce-tainity their own to prices. The instability and experienced with the prices of farming products increase the risk of the related field. Thus resulting in taking measures by formers slown down the development of the economy and agriculture as well. Because of the function and importance of the family. Sector in economical development, the sector is being supparted. The common aspect of the price subvention policy almost seen in every country is to provide a guarantee in order not to provent the prices from falling down below a certain level. Price subvention policy prompts agricultural development and advances, and plays an important role in national progress. Measures aiming to sapport farming are lorge in number and of venous. Among these are direct and to peor families of farmers, developing farming technology, nearranging possesion of land and those not in valving market operations and those interfering, directly, market mechanism. Indirect supporting deals with affecting supply and demand. It is realized through the minimum and maximum price policy and price subvention. Forming sector having a sound base in Turkey has ever belen one of the issues of those under developed and to be solved in short term. In Turkey after having developed. The agricultural estructure farming price policy is to be enoployed as a complementary" element. The policy of supporting farming produets state. Should be regar ded as a must of the economie and social structure. In order to show the effects of the policy of the minimum price and subvention to the economy tobacco was chosen and a general eveluation of the policy given.