Prenatal uygulanan diklofenak sodyumun 20 haftalık sıçanlarda leydig hücre sayısına etkilerinin araştırılması: Stereolojik bir çalişma
Applied prenatal rat leydig cell count 20 week investigation of the effects of diclofenac sodium: A stereological study
  1. Tez No: 303388
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜN GEZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Diklofenak sodyum; analjezik, antiinflamatuar ve antipiretik etkili bir ilaçtır. Özellikle fetüste ve yenidoğanda toksik etkiler meydana getirirken gebelerde ise gebelik ve doğum süresini uzattığı bilinmektedir. Testis sperm ve hormon üretiminin yapılğı iç üreme organlarına ait önemli bir dokudur. Çalışmamızın amacı gebe sıçanlara uygulanan diklofenak sodyumun doğum sonrası 20 haftalık yavru ratların testislerindeki leydig hücreleri üzerine etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılmasıdır. İlk olarak, bir gece boyunca sıçanlar çiftleşmeye bırakıldı. Çiftleşmenin ertesi günü vaginal plak gözlenen dişi sıçanlar, gebeliğin sıfırıncı günü olarak kabul edildi. Hayvanlar normal ışık ve karanlık siklusu ile 21±2 ºC (derecede) normal diyetle takibe alındı. Denek ve sham grubuna enjeksiyon gebeliğin beşinci gününde başlandı. Postnatal 28. günde (3-4 hafta arası) yavruların erkek ve dişileri ayrılarak farklı kafese alındı. Çalışmamızda denek, sham ve kontrol gruplarında altışar adet dişi vistar albino cinsi toplam 18 adet sıçan kullanılmıştır. Gruplar 20 haftalık olunca derin anestezi altında perfüzyona alınarak testisleri çıkarıldı ve rutin histolojik takip metotlarından sonra parafine gömüldü. Dokulardan belirli aralıklarla 5 mikron kalınlığında kesitler alındı. İlk kesit rastgele seçildi, her 180. kesit çifti alındı. Kesitler, hematoksilen ve eozin ile boyandı ve Cavalieri prensibinin modifiye metodu kullanıldı. Alınan kesitlerde leydik hücre sayımına bakıldı ve tüm gruplara ait hacim oranı, bileşik alan cetveliyle ölçüldü. Stereolojik inceleme sonucu testis leydig hücre sayısında anlamlı bir değişiklik gözlenmedi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Diclofenac sodium, analgesic, anti-inflammatory and antipyretic drug. Pregnant women carrying fetuses and newborns, especially in the toxic effects are known to prolong the duration of the pregnancy and birth. Testicular sperm and hormone production is an important tissue of the internal reproductive organs. The purpose of this study was 20 weeks pregnant rats administered diclofenac sodium after birth stereological methods to investigate the effects on the offspring of rats Testes Leydig cells. First, the mate rats were left for the night. The day after mating the female rats were observed in vaginal plate, was considered as day zero of pregnancy. Animals with normal light and dark cycle of 21 ± 2 º C (degrees) were treated as a normal diet. Injection and the sham group of subjects initiated on the fifth day of pregnancy. Postnatal 28 days (3-4 weeks) male and female offspring were separated in different cages. In our study subjects, sham and control groups, six pieces of a total of 18 female albino rats were used vistar. Groups based on 20 weeks when the testes were removed under deep anesthesia and perfusion were embedded in paraffin after routine histological methods. Tissues of 5 micron thick sections were taken at regular intervals. The first section was chosen at random, each 180 sections were included in the pair. The sections were stained with hematoxylin and eosin and the modified method was used the principle of Cavalieri. Cell count, and all groups were taken from sections of the volume fraction of my lady, ruler of the compound were measured.