Van kedilerinde gebelik ve laktasyon dönemlerinde iz element ve mineral düzeylerinin araştırılması
Investigation of the trace elements and mineral levels in van cats during pregnancy and lactation
- Tez No: 303403
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karaca S, Van kedilerinde gebelik ve laktasyon dönemlerinde iz element ve mineral düzeylerinin araştırılması. YYÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2009. Bu çalışmada, Van kedilerinde gebelik ve laktasyon dönemlerine ait serum Zn, Mg, Cu, Ca ve Fe düzeylerinin belirlenmesi ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi Kedi Evinde gebe kaldıkları belirlenen 10 adet dişi Van Kedisi deneme grubu ve gebe olmayan 10 adet dişi Van Kedisi ise kontrol grubu olarak kullanıldı. Deneme ve kontrol grubu kediler aynı beslenme ve barındırma koşullarına sahipti. Kediler ticari gıdalarla beslendi ve su adlibitum olarak verildi. Deneme grubu kedilerden gebeliğin 15. ve 45. günlerinde ve doğumu takiben laktasyonun 15. ve 30. günlerinde kan örnekleri alındı. Kontrol grubundan ise iki kez kan örnekleri alındı. Deneme ve kontrol grubu hayvanlardan her iki döneme ait serum Zn, Mg, Cu ve Ca konsantrasyonları Atomik Absorpsiyon Spektrofotometre cihazıyla, serum Fe konsantrasyonu ise otoanalizörde ölçüldü. Kontrol grubu ile gebeliğin 15.
Özet (Çeviri)
Karaca S, Investigation of the trace elements and mineral levels in Van Cats during pregnancy and lactation, University of Yüzüncü Yıl, Institute of Health Sciences, Master Thesis in Biochemistry, Van, 2009. In the present study, serum Zn, Mg, Cu, Ca and Fe levels were aimed to investigate in Van cats during pregnancy and lactation. Obtained results were also evaluated. In this study, 10 pregnant Van cats as experiment group and 10 female cats which were not pregnant were used as control. These cats were obtained from Cat House of The University of Yüzüncü Yil, Van Cat Research Center. Cats in the experimental group and control group were fed with the same feeding regime and accommodation conditions were also the same. The cats were fed with commercial cat food and water was given adlibitum. Blood samples were taken at 15th and 45th days of their pregnancy and 15th and 30th days after given birth from experimental group. Blood samples were also taken from the cat in the control group, but only two times. Blood samples taken from the cats obtained from both experimental group and control group were analyzed with concern to Zn, Mg, Cu and Ca using Atomic Absorption Spectrophotometer and Fe concentration using otoanalisator equipment.