Ergani ve çevresinde koyun abortlarında bazı mineral madde yetersizliklerinin rolü üzerine çalışmalar
Studies on the role of deficiency of some mineral substances in sheep aborts in region Ergani
- Tez No: 303402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Ergani ve çevre köylerindeki koyunların kan serumunda Cu, Zn, Ca, Mg, P, Fe, Se düzeylerini belirlemek ve abort ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışma yürütülen koyunların kan serumunda Cu, Zn, Ca, Mg, P, Fe, Se miktarları ICP cihazında ölçülerek istatistik analizleri yapılmıştır. Kontrol grubundaki koyunların Cu, Zn, Ca, Mg, P, Fe, Se kan serum değerleri sırasıyla 1,999±0,0600 mg/L, 1,343±0,1121 mg/L, 106,193±5,4322 mg/L, 23,492±0,9228 mg/L, 44,174±4 mg/L,1386, 5 mg/L,561±0,2190 mg/L, 0,323±0,0310 mg/L, çalışma grubundaki koyunların kan serum değerleri sırasıyla 1,707±0,0542 mg/L, 1,108± 0,0823 mg/L, 86,999±3,4516 mg/L, 22,083±1,2537 mg/L, 39,147±2,0158 mg/L, 6,539±0,2757 mg/L, 0,234± 0,0232 mg/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was performed in Ergani and it?s around villages on sheep which had abortion to determine Cu, Zn, Ca, Mg, P, Fe and Se concentrations in their serum and put forwad relation with abortion. Cu, Zn, Ca, P, Fe and Se concentrations in the blood samples of the sheep which used in this study were determined by ICP equipment In the control group; Cu, Zn, Ca, Mg, P, Fe, and Se values were determined as1,999±0,0600 mg/L, 1,343±0,1121 mg/L, 106,193±5,4322 mg/L, 23,492±0,9228 mg/L, 44,174±4 mg/L,1386, 5 mg/L,561±0,2190 mg/L, 0,323±0,0310 mg/L respectively. In the study group these values were determined as; sırasıyla 1,707±0,0542 mg/L, 1,108± 0,0823 mg/L, 86,999±3,4516 mg/L, 22,083±1,2537 mg/L, 39,147±2,0158 mg/L, 6,539±0,2757 mg/L, 0,234± 0,0232 mg/L respectively.