Yenidoğan fare motor nöron ve primer duyusal nöron ko-kültüründe sinaps oluşumu modellemesi
Yenidoğan fare motor nöron ve primer duyusal nöron ko-kültüründe sinaps oluşumu modellemesi
- Tez No: 303416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Erdemci F, Yeni doğan fare motor sinir hücresi ve primer duyusal sinir hücresi ko-kültüründe sinaps oluşumu modellemesi. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2010. Primer duyusal ve spinal motor sinir hücreleri arasındaki sinaptik ilişkinin bir invitro modelde ortaya konulması hem histofizyolojinin daha iyi açıklanabilmesi hem de fizyopatolojik ve farmakolojik çalışmalara olanak sağlayacaktır. Literatürde duyusal sinir hücrelerin başka sinir hücreleri (kortikal motor) ve hücrelerle (duyu epiteli, epidermis vs.) yapılmış ko-kültürleri bulunmakla birlikte, bu çalışmada öngörülen modele (primer duyusal ? spinal motor sinir hücresi ko-kültürü) rastlanılmamıştır. Ayrıca çalışmanın yeni doğan farelerden izole edilen hücrelerde gerçekleştirilecek olması sinaps gelişimine (plastisite) ait önemli bulguları da vereceği umudunu taşımaktadır. Çalışmada, Balb-C türü yeni doğan farelerden izole edilen arka kök gangliyonu primer duyusal sinir hücreleri ile medulla spinalis ön boynuz motor sinir hücreleri birlikte ko-kültürü yapılarak, gelişen sinaptik ilişki motor sinir hücresi için özgün anti-ChAT ve sinapslar için özgün anti-sinaptofizin immünhistokimyasal işaretlemeleri ile ortaya konuldu. Konfokal mikroskobik görüntüler dijital olarak kaydedilerek morfolojik olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Erdemci F, A synapse modelling in newborn Mouse motor neuron and primary sensory neuron co-culture. University of Yuzuncu Yil University, Institute of Health Sciences, Master Thesis in Department of Medical Histology and Embryology, Van, 2010. An invitro model, revealed synaptic relation between sensorial and motor neuron, can express histophysiologies of it and psychopathological and pathological research better. In the literature, sensorial neurons were cultured with other neurons (cortical) and cells (sensorial epithelia and epidermis etc.). But there were no a co-culture of primary sensory neuron with spinal motor neuron like in this study. In the other hand, in this study, using newborn mouse cells will be light synaptic development and plasticity. In this study, we used primary sensory neuron isolated from dorsal root ganglia and primary motor neuron isolated from ventral horn of medulla spinalis of new born Balb-C mice. Developing synaptic relations were revealed with motor neurons specific anti-ChAT and synapses specific anti-synapthophysine marking, immunohistochemically. Confocal microscopic imagines saved digitally and analyzed morphologically.