Uzun süreli sigara kullanımının kan mineral değerleri üzerine etkisinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması
Comparative investigation of the effects of a long term cigarette smoking on blood mineral levels
  1. Tez No: 303417
  2. Yazar: FAZİLE NUR EKİNCİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, sigara içen bireylerde bazı kan mineral madde düzeylerinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması amacıyla düzenlendi. Çalışmaya 25 sigara içmeyen (kontrol grubu) ile en az onbeş yıldan beri sigara kullanan 50 gönüllü (sigara kullanan grubu) birey katıldı. Denekler 25?40 yaş aralığında bulunan bireylerden oluşturuldu. Kontrol ve sigara kullanan gruplarında; yaş, boy ve kilo birbirine yakın olan bireyler çalışma kapsamına alındı. Kan örnekleri, çalışmada yer alan bireylerden on iki saatlik açlık döneminin ardından alındı. Çinko (Zn), bakır (Cu), demir (Fe), magnezyum (Mg), kalsiyum (Ca), potasyum (K), klor (Cl), magnezyum (Mg), fosfor (P) değerleri ticari kitler kullanılarak otoanalizörlerde ölçüldü. Sigara içen grup ile kontrol grubunun karşılaştırılması student's t-testi kullanılarak yapıldı ve grup ortalamasındaki farkın önemli olduğu P < 0.05 yanılma olasılığı ile ifade edildi. Sigara içen ve kontrol gruplarında incelenen özellikler arasında ilişkilerin belirlenmesinde ise Pearson's korelasyon katsayısı kullanıldı. İki grup arasında K, P, Mg, Na, Cl, Zn, Fe, Ca, Cu değerleri açısından istatistiksel fark bulunmamasına (P > 0.05) rağmen, mineral maddeler arasında kontrol grubu bireylerde gözlemlenen ancak sigara kullanımına bağlı olarak kaybolan birtakım pozitif yönlü korelasyonlar tespit edildi. Bu bulgular çerçevesinde, sigara kullanımının sağlıklı bireylerde gözlenen mineraller arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebileceği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate comparatively the some blood mineral levels in cigarette smokers. Twenty five non-smokers (control group) and fifty long term cigarette smokers (for at least fifteen years; smoker group) were participated in the study. Subjects were aging between 25-40 years old. Control and smoker groups were matched for age, sex and body mass index status. The blood samples were taken from smokers and non smokers after twelve hours of fasting period. The levels of zinc (Zn), copper (Cu), iron (Fe), magnesium (Mg), calcium (Ca), potassium (K), chlorine (Cl), sodium (Na) and phosphorus (P) were measured by autoanalyzer using commercial kits. Student?s t-test was used to compare the control and smoker groups, and P < 0.05 indicated a significant difference. Pearson?s correlation coefficient was used to demonstrate the relationship among parameters in smoker and control groups. Although there was not any statistical difference (P > 0.05) between the groups regarding to the levels of K, P, Mg, Na, Cl, Zn, Fe, Ca and Cu, some positive correlations which was not observed in smokers were observed in controls. Therefore, it was concluded that smoking may negatively affect the some important positive correlations among minerals observed in healthy individuals