Helikobakter pilori (+) ve (-) intestinal metaplazi hastalarındaki GSTP1 geninin metilasyon profilinin mide tümörlü hastalarla karşılaştırılması
Comparison of the GSTP1 gene methylation profile between the patients with helicobacter pylori (+) and (-) intestinal metaplasia and gastric cancer
- Tez No: 303452
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mide adenokarsinomu dünyadaki en yaygın malignitelerden biridir. Mide kanser gelişiminde çok sayıda epigenetik ve genetik değişiklikler tespit edilmiştir. GSTP`ler detoksifikasyondan sorumlu enzim ailesidir. GSTP1 geni metilasyon profilini ile pek çok kanser arasında bağlantı olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak epigenetik mekanizmaları net değildir. Çalışmamızda mide kanserli, H.pilori (+) ve (-) intestinal metaplazili hasta grupları arasındaki GSTP1 geni promotor metilasyon profilinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmamızda histopatolojik olarak intestinal metaplazi ve mide kanseri tanısı almış hastalar dahil edildi. Hastalara üst gastrointestinal sistem endoskopisi uygulanarak taze biyopsi örnekleri toplandı. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalları'ndan 25 HP(+), 25 HP(-) intestinal metaplazili ve 25 mide tümörlü hastaların midelerinden biyopsi örneği alındı. Kontrol grubu olarak gastroenteroloji polikliniğimize başvuran üst gastrointestinal yakınması olup, toplanan biyopsilerinde intestinal metaplazi ve mide kanseri saptanmayan 15 sağlıklı bireyden oluşturuldu. GSTP1 gen metilasyonu saptanması açısından sodyum bisulfit modifikasyonu sonrasında metilasyona spesifik PCR yapıldı ve değerlendirildi. İstatistiksel analizde hasta grupları ve metilasyon durumları arasındaki korelasyonu bulmak için ki-kare testi kullanıldı.GSTP1 promotor bölge hipermetilasyonu analizinde, mide kanseri grubunda metilasyon %28, unmetilasyon %24 ve heterojen metilasyon %48 oranında; Hp(-) intestinal metaplazi grubunda metilasyon %28, unmetilasyon %52, heterojen metilasyon %20 oranında; Hp(+) intestinal metaplazi grubunda metilasyon %32 , unmetilasyon %24, heterojen metilasyon %44 oranında ve kontrol grubunda metilasyon %26,6, unmetilasyon %40 , heterojen metilasyon %33,34 saptandı. Gruplar arasında yapılan istatiksel karşılaştırmalar sonucunda; hipermetilasyon açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Kontrol grubunda da metilasyon oranı %26,6 olduğundan GSTP1 geni hipermetilasyonunun mide kanseri erken tanısında kullanımının uygun olmayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is one of the most common cancers in the world. Progression of gastric carcinogenesis is multi-step. A lot of genetic and epigenetic alterations have been identified. The GSTP?s are the family of enzymes that are critical rol in the detoxification. There for in this study, GSTP1 gene methylation profiles were analyzed in gastric cancer, Hp(-) and Hp(+) intestinal metaplasia groups.The patients who have been diagnosed histopathologically gastric cancer and intestinal metaplasia were included in our study. These patients underwent upper gastrointectinal endoscopy and fresh biopsy specimens were collected. From Department of Gastroenterology Celal Bayar University Medical Faculty and Department of Gastroenterology İzmir Atatürk Training and Research Hospital 25 gastric cancer, 25 Hp(-) and 25 Hp(+) intestinal metaplasia patients were included in our study. As a control group was performed with upper gastrointestinal complaints and who has been histopathologically not diagnosed with gastric cancer and intestinal metaplasia. Analysis of the GSTP1 gene methylation profile is; in gastric cancer methylation was %28, unmethylation was %24, heterogeneous methylation was %48; In Hp(-) intestinal metaplasia group methylation was %28, unmethylation was %52, heterogeneous methylation was %20; In Hp(+) intestinal metaplasia group methylation was %32, unmethylation was %24, heterogeneous methylation was %44; In control group methylation was %26,6 , unmethylation was %40 , heterogeneous methylation was %33,34. The statistical significant difference were not found between all groups about methylation of GSTP1 gene. Because of the control group methylation %26,6, GSTP1 methylation profile is not suitable for early diagnosis of gastric cancer.