Prediyalitik hastalarda volüm parametreleri ile malnutrisyon alt tipleri arasında ilişki
The relationship between malnutrition subgroups and volume parameters in predialysis patients
  1. Tez No: 303453
  2. Yazar: DİLEK ASLAN KUTSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç ve Kapsam: Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda malnutrisyonun tip 1 ve tip 2 olarak iki tipi mevcuttur. Çalışmamızın amacı inflamasyon varlığı ile malnutrisyon arasındaki ilişkinin volüm parametreleri ile karşılaştırılması ve malnutrisyon-volüm arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Gereç-Yöntem: Çalışmaya prediyalitik dönemdeki kronik böbrek yetmezlikli 94 hasta alındı. Olguların malnutrisyon skorları Subjective Global Assessment yöntemi ile hesaplandı. Her olgu kilo değişikliği, diyetle gıda alımı, gastrointestinal semptomlar, subkutan yağ dokusu ve kaslardaki zayıflama bulguları, komorbid hastalıklarının varlığı ve şiddeti ile fonksiyonel kapasiteleri açısından değerlendirildi. Her kategori için semptom ve fizik muayene bulgularının ciddiyetine göre 1-5 arasında puanlama yapıldı. Çalışmaya alınan tüm hastalardan alınan kan örneklerinden inflamasyon belirteçleri (hs-CRP, IL-1ß, IL-6, TNF-?) ve beslenme parametreleri ( albümin, prealbümin, IGF-1, IGFBP-3, transferrin, Fetuin-A) değerlendirildi. Hastaların volüm durumları kanda ölçülen NT-ProBNP ve ekokardiyografi bulguları ile tespit edildi.Bulgular: Çalışmaya alınan olguların ortalama yaşı 59.63±13.30, ortalama malnutrisyon skorları 17.21±6.01, inflamasyon belirteçlerinden ortalama hs-CRP oranı 18.5±40.7 median: 5.6 idi. Bivarite ve multivariete analizlerde, malnutrition skoru ile inflamasyon ve volüm parametreleri arasında pozitif bir korelasyon tespit edildi. Diğer taraftan, inflamasyon ve volüm parametreleri ile beslenme parametrelerinde negatif bir korelasyon saptandı. Multipl( logistic) regresyon analizi ile malnutrisyon skoruna en fazla etki eden faktörlerin volüm parametrelerinin olduğu saptandı.Tartışma ve Sonuç: Malnutrisyon kronik böbrek yetmezliği hastalarında mortalite ve morbiditeyi artıran önemli bir risk faktörüdür. İnflamasyon, malnutrisyon ve kardiyovasküler hastalığın başlangıcında ve ilerlemesinde temel rol oynamaktadır. Çalışmamızda, malnutrisyon ve inflamasyon arasındaki anlamlı ilişki yanında volüm parametreleri ile inflamasyon ve volüm fazlalığı ile malnutrisyon arasındaki güçlü ilişki gösterildi. Bu verilere göre volüm fazlalığının gerek inflamasyon gerekse malnutrisyonun ardında yatan asıl neden olduğu sonucu ortaya çıkartılabilir. Volüm fazlalığının giderilmesinin hem inflamatuvar parametrelerde, hem de beslenme durumunda düzelme sağlayacağını düşündüren sonuçlar elde edildi. Bu hipotezi kanıtlamak için prospektif çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Background: There are two types of malnutrition in patients with chronic renal failure; Type1 and Type 2. The aim of this study is to investigate the relationship between malnutrition and inflammation and relationship between malnutrition and volume status.Material-Methods: 94 predialysis patients with chronic renal failure were included in the study. Nutritional status of patients was calculated using Subjective Global Assessment. Each case was evaluated in terms of the weight change, dietary intake, gastrointestinal symptoms, the presence and severity of comorbidities, functional capacity, signs of muscle wasting, decreased fat stores or loss off subcutaneous fat. Scores of 1 to 5 was given to each category according to the severity of the symptoms and physical examination findings. Serum inflamation markers (hs-CRP, IL-1ß, IL-6, TNF-?) and nutrition parameters (albümin, prealbumin, transferrin, Fetuin-A, IGF-1, IGFBP-3) were measured in all patients. Serum NT-ProBNP levels and echocardiography were performed to evaluate volume status of the patients.Results: The mean age of the patients was 59.63±13.30, the mean malnutrition score was 17.21±6.01, the mean of hs-CRP levels was 18.5±40.7 median:5.6 mg/L, the mean albumin levels was 3.46±0.48 and the mean creatinine clearance was 23.73±13.47ml/min. A positive correlation between malnutrition scores with inflamation and volume parameters has been found in the bivariate and multivariate analysis. On the other hand, a negative correlation was found between inflammation and nutrition and between volume and nutrition parameters. In the multiple regression analysis, volume parameters have been proved to be the most important factors influencing malnutrition scoresDiscussion and Conclusion: Malnutrition is a strong risk factor for increased cardiovascular mortality and morbidity in patients with chronic renal failure. Inflammation plays a fundamental role in initiation and progression of the malnutrition and cardiovascular disease. Our study has shown that there exist significant relationships between malnutrition and inflammation, volume and inflammation, volume and malnutrition. Based on these results, it can be deduced that volume excess is the main culprit in the pathogenesis of both inflammation and malnutrition. These results prompt us to speculate that the elimination of volume excess would ameliorate both inflammation and malnutrition. This hypothesis needs to be proved with prospective studies.