Anterior servikal diskektomi ve füzyon uygulanan hastalarda kemik mineral yoğunluğunun füzyon ve fiksasyon üzerine etkisi
Bone mineral density in patients undergoing anterior cervical discectomy and fusion effects on fusion and fixation
  1. Tez No: 303456
  2. Yazar: ZAFER ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2009 Eylül ayı ile 2011 Haziran ayı tarihleri arasında gerçekleştirildi. Anterior servikal diskektomi füzyon uygulamasının klinik ve radyolojik sonuçları arasındaki ilişki ve kemik mineral yoğunluğu ile füzyon arasındaki ilişkiyi saptamak için yapıldı. 11 bayan 12 erkek olmak üzere 23 hasta üzerinde yapılan çalışmanın ortalama takip süresi 14 ay (12- 28) idi. Hastaların ortalama yaşı 54 (42- 69) idi. Kemik mineral yoğunluğu yüksek olan hastalarda füzyon oranlarının daha iyi olduğu gözlendi. Cinsiyet ve sigaranın, füzyon üzerine olumsuz etkisi istatistiksel olarak saptanmadı. Hiçbir hastada derin ya da yüzeyel infeksiyon gözlenmedi.Anterior servikal diskektomi ve füzyon uyguladığımız hastalarda füzyon oranı, kemik mineral yoğunluğu ile füzyon arasındaki ilişki, ameliyat öncesi ve sonrası (1. , 3. , 6. , 12.) aylarda fonksiyonel sonuçlar için BDİ, GAS skalaları, ishihara indeksi, ishihara indeksi ile fonksiyonel sonuçlar arasındaki ilişki, sigara, cinsiyet, interferans vida uzunlukları ile füzyon arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak araştırıldı.Bu çalışmada, 15 hastaya tek seviyeli (8 hasta C4-5, 7 hasta C5-6), 8 hastaya çift seviyeli (3 hasta C3-4, 3 hasta C4-5, 2 hasta C5-6) plaklı anterior servikal diskektomi ve füzyon uygulanmıştır. Bu çalışmada, füzyon oranımız %95,6 dır. Kemik mineral yoğunluğu, füzyon saptanan hastalarda 0,93±0,05 g/cm2 iken, kaynama gecikmesi ve kaynamama olan olgularda 0,55±0,05 idi. Ameliyat öncesi SF 36 fiziksel fonksiyon değeri 47 iken, ameliyat sonrası SF 36 fiziksel fonksiyon değeri 77 dir. Ameliyat öncesi ortalama ishihara indeksi 9,2 iken, ameliyat sonrası bu değer 15,6 olmuştur. Ameliyat öncesi boyun engellilik indeksi indeksi 45,7 iken, ameliyat sonrası 5,6 olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study took place at Celal Bayar University Faculty of Medicine; Orthopaedics and Traumatology Clinic between September 2009 and June 2011. The aim of this study was to find out the relationship between the anterior cervical discectomy and its clinical and radiological outcome; and the relationship between bone mineral density and fusion. The mean follow-up time of this study including 23 patient (11 women and 12 men) was 14 months (42-69). The mean age was 54 (42-69). The fusion rates in patients with high bone mineral density were found to be better. We did not observe any negative effect of gender and smoking on fusion. None of the patients showed any sign of deep or superficial infection.We statistically analyzed the fusion rate, relationship between bone mineral density and fusion; between CAM, VAS scales, Ishihara index scores in pre-and postoperative at 1.3.6.12. months and functional results; between smoking, sex, length of interference screw and fusion in patients who underwent ACDF.15 patients underwent single-level (8 patients with C5-4, 7 patients with C5-6), 8 patients bi-level (3 patients with C3-4, 3 patients C4-5,, 2 patients with C5-6) anterior decompression, fusion and stabilization. The overall fusion rate was 95.6%. Bone mineral density in patients with fusion and delayed-or non-union was 0.93 ± 0.05 g/cm2 and 0.55 ± 0.05, respectively. Preoperative SF-36 physical function score was 47, whereas the post-operative was 77. Mean preoperative and postoperative Ishihara index score was 9.2 and 15.6, respectively. CAM index score was 45.7 before surgery, and 5.6 after surgery.