Primer ve rekürren ventral hernili hastalarda C-myc, Catenin,Tenascin ve CTGF(connective tissue like growth factor ) doku düzeylerinin analizi
Primary and recurrent ventral hernia in patients with c-myc, Catenin, Tenascin, and CTGF (Connective tissue like growth factor) analysis of tissue levels
  1. Tez No: 303457
  2. Yazar: SELİM BOZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERAY KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda karın duvarı fıtıkları patogenezinde kollejen metabolizmasının rol aldığı düşüncesi giderek artmaktadır. Skar oluşumunu ve kollajen inşasını etkileyen kilit biyolojik faktörler henüz net ortaya konamamıştır. Primer ve rekürren kesi fıtıklarında yara iyileşme sürecini etkileyen ve kötü skar oluşumuna neden olan hasta bağımlı faktörlerin rol aynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada; C-myc, Catenin, Tenascin ve CTGF doku seviyelerinin ventral hernili hastalardaki analizi ve varsa nüks ile ilintisinin ortaya konması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
In summary, in recent years, the idea of ??a role in the metabolism of collagen in the pathogenesis of abdominal wall hernias is increasing. Collagen scar formation and construction of key biological factors that affect the net could not be exposed yet. Primary and recurrent incision hernias affecting the process of wound healing and patient-dependent factors that cause poor scar formation is shown aynadığı role. In this study, C-myc, Cate, Tenascin and tissue levels of CTGF in patients with ventral hernia recurrence, and if the analysis was aimed to reveal the relevance of.