Hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında yaşam kalitesi ve etkileyen faktörler
Quality of life and influencing factors in hemodialysis and continuous ambulatory peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 303466
  2. Yazar: HARUN YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
SDBY olan hastalarda yaşam kalitesi ile morbidite ve mortalitenin arasında çok yakın bir ilişki saptanmıştır. Bundan dolayı hastaların yaşam kalitesini artıracak tedavi yöntemleri üzerinde yoğunlaşılması gerekmektedir. Yaşam kalitesi skorları daha yüksek olan hastaların yaşam sürelerindeki uzamanın, daha iyi performans durumu ile birlikte olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştirÇalışmada hastaların sosyo-demografik özelliklerini, hastalık ve tedaviye ilişkin özelliklerini içeren bir form ile yaşam kalitesi ölçeği SF-36 (The MOS Item Short Form Health Survey, SF-36) kullanılmıştır. Sorgulama formu, yaşam kalitesi ölçeği araştırıcı tarafından hastalara sorularak doldurulmuş; laboratuvar bulguları araştırıcı tarafından hasta dosyalarından elde edilmiştir.Hemodiyaliz ve sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında yaşam kalitesi ve bunu etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla toplam 40 hemodiyaliz ve 30 periton diyalizi hastasında yapılan çalışmada yaşam kalitesi skorları ile yaş, eğitim durumu, medeni durum, primer hastalık, eşlik eden hastalık, hemoglobin, serum albumin düzeyleri, prediyalitik sistolik basınç, interdiyalitik kilo alımı ve Kt/V oranı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.Periton diyalizine giren hastaların fiziksel fonksiyon puanı hemodiyalize giren hastalara göre daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi.HD hastalarının fiziksel rol güçlüğü,ağrı,genel sağlık,vitalite,sosyal fonksiyon puanları PD hastalarına göre daha yüksekti fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi.Çalışmamızda hemodiyalize giren hastalarda yaşam kalitesi puanlarında istatistiksel olarak erkek cinsiyet lehine anlamlı farklılık olduğu gözlendi.Çalışmamızda bekar olguların FK skoru diğer grupdaki olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.Fakat MK skoru arasında medeni duruma göre ili?ki saptanmadı.Yaş, eşlik eden hastalık, interdiyalitik kilo alımı ile yaşam kalitesi skorları arasında negatif korelasyon saptanırken; eğitim durumu,hemoglobin, serum albumin düzeyi ,prediyalitik sistolik basınç ve Kt/V oranı arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir.Primer hastalığı diyabet, hipertansiyon olan grubun FK yaşam kalitesi puanları primeri glomerulonefrit,pyelonefrit,polikistik böbrek vd olan gruba göre daha düşük saptandı.Çalışmamızın neticesinde hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında mortalite ile ilişkili olan yaşam kalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesinin ve belirli aralıklarla değerlendirilmesinin gerekli olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In patients with ESRD (End-Stage Renal Disease), a close relationship has been detected between morbidity and mortality. Therefore, it is needed to focus on the treatment methods which will improve the quality of life of the patients. The elongation in periods of life of the patients with high scores of quality of life has been demonstrated to be with better performance status in various studies.In the study an interview form which evaluates personel characteristics and features of disease and its treatment and the quality of life scale was used. Interview form and SF-36 Quality of Life Scale were completed by asking to patients and biochemical parameters were obtained from patients? files.In the study, carried out in 40 patients receiving hemodialysis and 30 patients receiving continuous ambulatory peritoneal dialysis, to investigate the life of quality and the factors affecting it; a meaningful relationship has been demonstrated between the life of quality and age, education level, marital status, primary disease, concomitant disease, hemoglobin, serum albumin levels, predialitic systolic pressure, interdialitic weight gain and Kt/V ratio.Although the physical function point of peritoneal dialysis patients was more than of hemodialysis patients; it was not statistically significant. Difficulty in physical role, general health, vitality, social functioning points of HD patients were more than of PD patients; but it was not statistically significant.In our study, patients with hemodialysis, it has been observed that there was significant difference in the points of life of quality, in favor of male gender.In our study, the FK score of the single patients has been found significantly high compared to the cases in other groups. However, no relationship was detected between the MK score regarding marital status.Positive correlation has been detected between education level, hemoglobin, serum albumin level, predialitic systolic pressure and Kt/V ratio; while negative correlation between age, concomitant disease, interdialitic weight gain and life of quality has been detected.FK scores of quality of life of the patients whose primary diseases were diabetes, hypertension have been detected to be lower compared to the group whose primary disease were gromerulonephritis, pyelonephritis, polycystic kidney, etc.As a result of our study, it has been concluded that it is necessary to determine and periodically evaluate the factors affecting quality of life related to mortality in patients receiving hemodialysis and peritoneal dialysis.