Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) hastalarında mortalite üzerinde etkili olan faktörlerin araştırılması
The Investigation of factors affecting the mortality rates of continious ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) patients
- Tez No: 123946
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ UTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 856
Özet
7. ÖZET Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD, continious ambulatuar periton dialysis, CAPD) 1976 yılında Popovich ve Moncrief ile arkadaşları tarafından geleneksel hemodiyaliz tedavisine alternatif bir model olarak SDBY'li hastaların tedavisi için uygulamaya konulmuştur. Son 25 yılda patofizyolojik mekanizmaların anlaşılması, komplikasyonların ve çözüm yollarının daha iyi bilinmesi, teknolojinin gelişmesi ile periton diyalizi uygulama kalitesinin artışı, hasta sayışırım ve yaşam süresinin artışına yol açarak tedavinin hemodiyalizle kıyaslanabilir bir alternatif haline gelmesini sağlamıştır SAPD'nin klinik sonuçlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Daha iyi klinik sonuçlar için mortalite ve morbidite üzerinde etkili olan risk faktörlerinin önceden bilinmesi ve bunlardan önlenebilir olanların düzeltilmesi gerekmekte ve böylece yaşam süresi ve kalitesi artmaktadır.Bugüne kadar, çeşitli merkezlerde konu ile ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmış olup, »u faktörlerin bir kısmı belirlenmiştir Bu çalışmada, SAPD hastalarında mortalite ile ilişkisi olduğu düşünülen faktörleri, 1995-2000 yıllan arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nefroloji Bilim Dalı, SAPD bölümünde tedavi gören, en az altı ay takip edilen ve yeterli veri alınabilen 122 hasta üzerinde retrospektif bir çalışma ile araştırdık. Çalışma sonunda Cox regresyon analiz yöntemine göre yapılan incelemede değerlendirilen parametrelerden; yaş, cinsiyet, hemoglobin, sistolik kan basıncı ve anti- HCV (+)'liği diğer değişkenlerden bağımsız olarak ve istatistiksel olarak anlamlı şekilde mortalite üzerinde etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Continious Ambulatory Peritoneal Dialysis (CAPD) has been carried out by Itapovich, Moncrief and et al. in 1976 as an alternative model to the conventional hemodialysis treatment for the patients of End Stage Renal Disease (ESRD). In the last 25 3 rears the understanding of pathophysiological mechanisms, complications and treatment i nethods increased the incidence of patients and survival so, CAPD has become a comparable ireatment method with hemodialysis treatment. There are a few parameters affecting the clinical benefits of CAPD. We need to know 1 he risk factors for mortality and morbidity to have better clinical responses and to indicate the i ?nes which could be prevented so that a longer survival and higher quality of life could be jossible. Up to date, large series of studies performed in many centers detected some of these parameters. *T