Ankilozan spondilitli hastalarda tedavi edici egzersizlerin hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine etkileri
Effects of the therapeutic exercises on disease activity, functional status and quality of life ın patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 303468
  2. Yazar: TUNCAY ATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ankilozan spondilit ağırlıklı olarak omurgayı etkileyen ve ciddi fonksiyonel bozukluklara yol açabilen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Bu çalışmada ankilozan spondilitli hastalarda konvansiyonel egzersiz programının hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğini değerlendirmek amaçlandı.Modifiye New York sınıflama kriterlerine göre ankilozan spondilit tanısı almış 50 hasta çalışmaya alındı. Hastalar 2 gruba randomize edildi ve çalışma tek kör olarak yürütüldü. Grup 1'deki hastalara bir fizyoterapist gözetiminde konvansiyonel egzersiz programı uygulatıldı. Grup 2'deki hastalara aynı egzersiz programı aynı fizyoterapist tarafından öğretilip broşür şeklinde dağıtıldı ve egzersizleri evde yapmaları istendi. Egzersiz programı 50 dakika olmak üzere günde 1 kez, haftada 5 gün, 3 hafta boyunca uygulandı. Gündüz ve gece ağrısı, ESR ve CRP düzeyleri, sabah tutukluğu, BASDAI, BASFI, BASMI, spinal mobilite ölçümleri ve Nottingham Sağlık Profili (NSP) parametreleri başlangıçta, tedavi bitiminde ve tedavi bitiminden 6 ve 12 hafta sonra değerlendirildi.Çalışmayı toplam 40 hasta (gözetim eşliğinde egzersiz grubu n=21, ev egzersiz grubu n=19) tamamladı. Tedavi bitiminde her 2 grupta birçok parametrede anlamlı iyileşmeler görüldü. 6. ve 12. hafta değerlendirmelerinde anlamlı iyileşme saptanan parametre sayısı giderek azaldı. Gruplar arası karşılaştırmada gözetim eşliğinde egzersiz grubu tedavi sonrası NSP uyku skoru ile 6.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is a chronic inflammatory disease that predominantly affects the spine and may cause serious functional impairment. In this study it is aimed to assess efficiency of conventional exercise program on disease activity, functional status, and quality of life in patients with ankylosing spondylitis.50 patients who had a diagnosis of ankylosing spondylitis according to the modified New York classification criteria were included in the study. The patients were randomised to two groups and the study was conducted single-blind. In group 1 the patients performed a conventional exercise program supervised by a physiotherapist. In group 2 the patients were taught the same exercise program by the same physiotherapist and given as a brochure, and the patients asked to perform these exercises at home. Exercise program was practiced five days in a week for 50 minutes, and for 3 weeks. Pain in daytime and night, ESR and CRP levels, morning stiffness, BASDAI, BASFI, BASMI, spinal mobility measurements and Nottingham Health Profile (NHP) parameters were evaluated at the beginning, after the therapy and, 6 and 12 weeks after the therapy.A total of 40 patients (supervised exercise group n=21, home-based exercise group n=19) completed the study. After the therapy both groups showed significant improvements on many parameters. Number of these parameters which showed significant improvements was gradually decreased in 6th and 12th weeks.