İlköğretim çağındaki çocuklarda astım ve oezite arasındaki ilişki
The relationship between astma and obesity in primary school children
  1. Tez No: 303469
  2. Yazar: MERYEM ÇİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT SAPAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Astım ve obezite birçok ülkede yaygın bir halk sağlığı sorunudur ve dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilemektedir. Son yirmi yılda hem erişkin hem de çocuklarda her iki hastalığın prevalansında paralel artışların görülmesi astım ve obezite arasında ilişki olabileceğini düşündürmüştür.Bu çalışmanın amacı 7-15 yaş arası okul çocuklarında astım ve obezite arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bu nedenle ilköğretim çağındaki astımlı ve sağlıklı çocukların beden kitle indeksi (BKİ), BKİ persentili, bel çevresi (BÇ), BÇ persentili, BÇ/boy oranları ve BÇ/boy oranı persentillleri incelenmiştir.International Study for Asthma and Allergies in Childhood (İSAAC) anket formları değerlendirilerek astım tanısı konulan 318 çocuk ile kontrol grubu olarak belirlenen sağlıklı 319 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çalışma ve kontrol grubundaki çocukların boy, kilo ve BÇ ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Astma and Obesity in Primary School ChildrenAsthma and obesity are common public health problem in many countries and affect approximately 300 million people in the world. The fact that, during last two decades, the prevelance of both diseases have increased, shows possible relationship between these two conditions.The aim of this study was to investigate the relationship between asthma and obesity in school children between the ages of 7-15. For this reason body mass index (BMI), BMI percentile, waist circumference (WC), WC percentile, waist to height ratio (WC/height ratio) and WC/height percentile of children with astma and healthy control group of primary school age children was investigated whether there is a difference between these.Three hundred eighteen asthmatic children, diagnosed by using Internatiaonal Study for Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) questionnaire forms, and 319 healthy children as controls were involved into the study. Height, weight and waist circumference of astmatic children and healthy controls were measured.