İlköğretim çağındaki çocuklarda astım, atopi ve enürezis ilişkisi
Relation between asthma, atopy and nocturnal enuresis among the children in primary school
- Tez No: 224640
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PAMUKÇU UYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çocukluk çağında allerjik hastalıklardan sonra, en sık görülen kronik hastalık enürezis olup, çocuklarda ciddi psikososyal sorunlara yol açabilmektedir. Yakın dönemde yapılan bazı çalışmalarda enürezisin; besin alerjileri ile ilişkili olabileceği ve oligoantijenik diyet sonrası nokturnal enürezisin düzelebileceği bildirilmektedir. Ayrıca tedaviye dirençli enürezis olgularında kanıtlanmış alerji ve astım öyküsünün kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha sık görüldüğü bulunmuştur. Çalışmamızın amacı, literatürde nadir olarak bildirilen astım, atopi ile enürezis arasındaki ilişkiyi incelemekti.Çalışma grubu; Mayıs 2007-Ocak 2008 tarihleri arasında, şehir merkezinde bulunan üç ilköğretim okulunun 1-5. sınıflarında okuyan 1474 olgu ve poliklinikten tanı alan 50 astımlı hastadan oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan çocukların velilerine, International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) ve pediatrik uyku anketini (PSQ) içeren, ayrıca enürezis ile ailenin sosyodemografik özelliklerini sorgulayan bir anket formu dağıtılmış ve 1021 anket (%66.9) bu çalışmaya dahil edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 15.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
During childhood enuresis is secondly most seen chronic disease afterwards allergic diseases and may cause serious psychologic problems in children. In some recent studies, it was informed that enuresis will be related to food allergies and after oligoantigenic diet nocturnal enuresis may improve. Additionally, history of proven allergy and asthma were reported significantly more seen in enuretic cases resistant to treatment according to control group. The aim of the study was to examine relation between asthma, atopy and enuresis which is rarely reported in literature.Study group was consisted of 1474 cases from the three primary school children 1-5. classes in the city center and 50 children with asthma from the outpatient clinic, between May 2007- January 2008. A questionnaire form which including International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) and Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ), and a form of questioning enuresis and social-demographic profile of families was distributed to parents of children, and 1021 (%66.9) questionnaire included to this study. For statistical analysis, SPSS for Windows 15.0 software is used. Data were tested with chi-square and logistic regression analysis and p values of