Bir hedefin fiziksel optik yöntemiyle radar kesit alanının hesaplanması
Radar cross section calcution of a target with physical optics method
- Tez No: 303532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Radar, elektromanyetik dalgaların herhangi bir cisme çarparak geriyansıması prensibine dayanan bir sistemdir. Radar tarafından yayılanenerji cisme çarptığında hedef üzerinde akım indüklenmektedir ve buakım tüm yönlerde elektromanyetik enerjiyi yaymaktadır. Radar KesitAlanı (RCS), hedeflerin üzerine gelen elektromanyetik enerjiyi radaralıcısı yönünde yansıtma kabiliyetlerinin bir ölçüsüdür. Bu çalışmada,yüksek frekans yöntemlerinden biri olan Fiziksel Optik yöntemi esasalınarak radar kesit alanı hesaplayan bir yazılım geliştirilmiştir. Buyöntemin kullanımında yüzey, üçgenleme metodu ile düzlemlerebölünmüştür. Bu düzlemler kullanılarak Fiziksel Optik yüzey integralihesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radar is a system, which based on principal of incidence andbackscattering of electromagnetic waves strike on an arbitrary target.When radar radiates energy, a current induces on target and currentradiates electromagnetic energy in all directions. Radar Cross Sectionis a measure that abilities of reflection of electromagnetics energy onradar receiver direction. In this study, being taken as a basis of physicaloptics, a software is developed which calculated radar cross section. Inusage of physical optics, surface is divided planes by triangulationmethod. Integral of physical optics is calculated with usage of planes.