Gordion (Yassıhöyük) arkeolojik sit alanı üzerindeki tarihsel dokunun korunması
The conservation of the traditional texture on Gordion (Yassihöyük) archaeological site
  1. Tez No: 303531
  2. Yazar: SELDA BALTA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 539
Özet
Bu çalışma, araştırma alanı olarak seçilen Gordion arkeolojik sit alanı üzerine kurulmuş olan Yassıhöyük köyü yerleşim dokusunun sahip olduğu geleneksel dokunun tespit edilerek, bu dokunun arkeolojik doku ile birlikte nasıl korunacağına dair öneri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda ele alınan çalışmada, bölgeye ait tarihsel araştırmalara, mevcut mekânsal-sosyal tespit analizlerine, bu analizlerin değerlendirmelerine ve müdahale kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to examine existing village settlement pattern of Yassihoyuk village which is selected as an archaeological projected area and offer suggestions about how to protect the pattern with the archaeological pattern. In this context, the study addressed the region's historical research, existing spatial-social analysis in which assessment and intervention decisions are included.