Farklılıklar yönetiminin yönetsel etkinliğe katkıları: Çorum'da kamu kurumu örneği
The contributions of the diversity management upon the administrative efficiency: An example of public enterprise in Çorum
- Tez No: 303586
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüz bilgi çağının ortaya çıkarttığı sosyal, kültürel ve ekonomik etkiler entelektüel sermayeye olan gereksinimin artmasına sebep olmaktadır. Maddi değerler kadar, bireysel ve örgütsel değerlerde önem kazanmaktadır. Örgüt içindeki bireysel farklılıkları işletme için rekabet avantajı yaratmak amacıyla yönetmeyi öngören ?farklılıkların yönetimi? yaklaşımı, gün geçtikçe günümüz işletmeleri için önemi artan bir stratejiye dönüşmektedir.Farklılıkların Yönetimi, tüm çalışanları kapsamayı, çalışanların sahip oldukları farklılıklara (cinsiyet, yaş, etnik köken, din, dil, ırk, kültür vb.) saygı duymayı ve bu farklılıkları işletmeye rekabetçi üstünlük sağlayacak değerler olarak benimsemeyi gerektirmektedir. İşletmelerde var olan farklılıkların anlaşılması ve bu farklılıkların etkin bir şekilde yönetilerek, farklılıklardan kaynaklanan olumsuzlukları en aza indirebilmek, olumlu sonuçları ise maksimum düzeye çıkarmak için gerek çalışanların bireysel olarak, gerekse işletme yöneticilerinin bir takım düzenlemeler yapmasına gerek duyulmaktadır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, farklılık kavramı, kapsamı ve temel boyutlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde; farklılıkların yönetimi kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Farklılıklar Yönetiminin fayda ve sakıncalarından bahsedilmiştir.Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde ise, Çorum ilinde bazı Kamu Kurum çalışanları üzerinde anket yöntemi ile yapılan araştırmaya ilişkin bulgulara ve yorumlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this days the social, cultural and economic effects of the information era cause the emerge of knowledge enterprises and increase the demand for intellectual capital. As well as the materialistic value, the Individuals value and the Organizational ones gain importance. Diversity management approach, which proposes making use of differences between individuals in organizations in order to offer competitive advantage, is becoming a more important strategic consideration for contemporary organizations.Diversity management requires being respectful to all differences among employees (gender, age, ethnicity, religion, culture etc.) and using these differences as a useful value in a competition. It is needed to be made a certain number of regulations by both employees individually and the managers of the companies in order to understand the diversities in the companies, to minimize the negative effects of diversities and to maximize the positive effects by managing those diversities effectively.The thesis consists of three parts. In the first part, the conception of diversity, its content and basic extents have been mentioned. In the second part, the general conceptual framework and the necessity of the term `management of the diversity? has been elaborated. The advantageousness and the disadvantageousness of the Diversity management have been mentioned.The third and final section of study is including the field research of dissertation. An Implementation of survey method has been carried out in some of Çorum?s Public Enterprises workers. The results and the comments of the mentioned study have been set out.