Uluslararası konteyner taşımacılığı açısından Türk gümrük mevzuatındaki eksiklikler ve yapılması gereken iyileştirmeler
The deficiencies in the Turkish customs legislation considering sea transportation
- Tez No: 303596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Ulaşım, Marine, Law, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Her geçen gün yoğunlaşarak dünya ekonomisine damgasını vuran uluslararası rekabet, bu yüzyılın en belirgin özelliği olarak değerlendirilmektedir. 1960'lı yılların başında başlayan konteyner taşımacılığı birçok alanda klasik taşımacılığın yerini almaya başlamış ve özellikleri itibariyle, uluslararası rekabetin deniz yoluyla taşımacılık alanında çok önemli bir aşaması olarak göze çarpmaktadır.?Uluslararası Konteyner Taşımacılığı Açısından Türk Gümrük Mevzuatındaki Eksiklikler? adlı bu çalışmanın amacı, bu anlamda gümrük mevzuatındaki eksiklikleri ve çözüm yollarını ortaya koymaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde deniz yolu taşımacılığı, ikinci bölümde konteyner taşımacılığı, üçüncü bölümde konteyner taşımacılığında gümrük mevzuatındaki eksik yönler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise literatür kısmı destekler nitelikte uygulamaya yer verilmiş ve bu anlamda anket çalışması ile gümrük mevzuatı sorunları değerlendirilmiş ve çözüm yollarının neler olabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
International competition which is increasingly influencing the world market is considered to be the most significant feature of this century. Early in the 1960s container transportation started to replace conventional transportation methods of the day in many areas and lead sea transportation become a key element in international competition.The aim of this research named ?The Deficiencies in The Turkish Customs Legislation Considering Sea Transportation? aims to reveal both the deficiencies of the customs legislation and the solutions to remedy them. The research consists of 4 sections. Section one explains sea transportation, section two container transportation, section three discusses customs legislations regarding container transportation in detail and the final 4th section allows applications in a nature to support the literature and a survey has been conducted to focus on the customs legislation, its deficiencies and solutions.