Türkiye ihracatında akreditiflerin etkisi
The impact of letter of credits in Turkey export
  1. Tez No: 303597
  2. Yazar: SERAP ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bir ülke ekonomisinin gelişmesi, o ülkenin ihracatının artmasına bağlıdır. Türkiye 24 Ocak 1980 kararları ile ihracata dayalı sanayi stratejisine geçerek, yıllar itibarıyla diğer ülkelere olan ihracatını önemli ölçüde artırmıştır. Dış ticaretin iç ticarete göre daha riskli olması, tarafların ödeme yöntemi seçmesinde daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. En güvenilir ödeme şekli olan akreditif, ithalatçı ve ihracatçının çıkarlarını koruyan ve sorumluluklarını belirleyen bir ödeme yöntemidir.Küreselleşen dünyada ulaşım, haberleşme ve teknolojik gelişmelerdeki artış, ülkelerin önündeki yapay engelleri kaldırarak gelişmelerine katkıda bulunduğu gibi, riskleri de artırarak, bir ülkede meydana gelen ekonomik dalgalanmanın, domino etkisi ile hızla diğer ülkelere yayılmasına neden olmaktadır. Bu durum, hem finans sektörünü hem de reel sektörü etkisi altına alarak, ülkelerin mali yapılarını bozmaktadır. 2008 yılında Amerika'da konut finansmanında başlayan kriz, Türkiye ekonomisini doğrudan etkilemese de, ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştirdiği Avrupa ülkelerinde yaşanan borç krizi nedeniyle ihracat pazarında daralma meydana gelmiş, dolayısıyla Türkiye ihracatında pazar çeşitlendirmesi yapılmasına yol açmıştır.Küresel piyasalardaki risk ve belirsizlik, taraflar arasındaki güvene dayalı sorunları artırmaktadır. Söz konusu risk ve sorunları azaltmak amacıyla ihracatın finansmanında en güvenilir ödeme yöntemi olan akreditifin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, dış ticarete genel bakış, ihracatta ödeme şekilleri ve akreditif konuları ayrıntılı olarak ele alınarak, son bölümde Türkiye'nin ihracat performansı, Türkiye'nin dış ticaretinde akreditiflerin ağırlığı, akreditifte yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile akreditifte etkin rol üstlenen bankacılık sektörünün dış ticaretteki önemi üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of a country is depending on the exportation of that country. Turkey with the decisions of export-oriented industrial strategy through January 24, 1980, the exports to the other countries have considerably increased by the years. The fact the foreign trade is riskier than domestic trade requires the parties to be more careful in payment choice. The letter of credit which is the most secure payment method that protects the profits of exporter and importer and that defines the mutual responsibilities.The increase in communication, transport and technological improvements realized in the globalizing world contributes to these developments by removing the the front of the artificial barriers but increases also the risks which expand the economical fluctuations that occur in a country, and rapidly spread to other countries leads to a domino effect. Taking hold in finance sector and real sector as well, this situation breaks the financial structure of the countries. Even if the crisis which has started in 2008 in housing finance in America did not affect directly the economy of Turkey, the debt crisis encountered in European countries where nearly half of Turkey export decline has occurred because of the debt crisis, and hence this situation led to the diversification of the Turkey export market.The risk and uncertainty of global markets increase problem based on the trust between the parties. In order to decrease these risks and problems, it is needed to prefer the letter of credit which is most secure payment method in trade finance. In this study, have been detailed matters such as general view on foreign trade, export payment terms and letter of credit; the last section emphasizes the export performance of Turkey, the importance of letter of credit in Turkey foreign trade, the troubles encountered in letter of credit as well as their resolutions, the importance of banking sector in foreign trade which has an active role in letters of credit.