Kasabada aile yapısı (Başçiftlik örneği)
- Tez No: 30360
- Danışmanlar: PROF.DR. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
107 ÖZET Bu araştırmayı yapmaktan amacımız, Başçiftlik il çesindeki aile yapısını ortaya koymaktır. Bu sebeple örneklere olarak seçilen ve tamamı erkeklerden oluşan ikiyüz (200) hane halkı reisine çeşitli sorulardan oluşan anket formları uygulanmıştır. Anket sonuçları çeşitli başlıklar altında ve tablolar halinde sunulmuştur. Temel varsayımımızda belirttiğimiz gibi, Toplumun temel bir kurumu olan ailenin oluşumu, kuruluşu ve sürdürülmesi toplumun diğer kurumlarından (eğitim, ekonomi vb.) etkilenmektedir. Yine kendi iç dinamiklerinden gelen Büzül melerle değişikliğe uğramaktadır. Araştırmamızda ele aldığımız bağımsız değişkenler olan gelir seviyesi ve eğitim düzeyi kasaba ailesinde aile içi ve dışı etkileşimi etkileyen ancak tek başına yeterli olmayan faktörler olarak tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
108 SUMMARY The aim of to do this thesis is to show aut the family structure in the Başçiftlik town. For that reasen we have applied enquiry for to 200 men. Who are the chief of the families over the town. The results of the anquiry have given unden the different headlines in this thesis. As we pointed in the hypothesis that the formation as tablishment und permanence of the family whio is one of the basic structures of the community has been effecty from the other societies of community. Like education end economy ect. The family also ahanges, by it's dynmicses which is coming (prducing) from it self. The income power and aducation level which is the indepen dent waritions are effected on internal end external relation of the families in the town. But oil of those independet variations are not effected in the wariation of the families alone bv their salves