Mehmed Atâ: Hayatı, eserleri ve İktitaf
Mehmed Atâ: His life, works and İktitaf
  1. Tez No: 303606
  2. Yazar: HABİBE YASTIKCI KARAGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİYE ÇERİ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında 1850-1919 yılları arasında yaşamış ve Hammer mütercimi olarak tanınan Mehmed Atâ'nın hayatı ve eserleri irdelenmiş ve İktitaf adlı dört ciltlik eseri ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Mehmed Atâ, her ne kadar hayatının son bir haftasında yaptığı Maliye Nazırlığı ve tercüme ettiği ?Hammer tarihi?yle tanınmış olsa da, polisiye roman ve güldürü roman türünde önemli tercümeleri bulunmaktadır. Ayrıca siyaset ve tarih alanındaki tercümeleriyle de önemli bir yere sahiptir. Mehmed Atâ, aynı zamanda gazete ve dergilerde tarih, siyaset, dil ve edebiyat üzerine birçok makale neşretmiş ve önemli mütalaalarda bulunmuştur. Mehmed Atâ Bey, yazarlığının yanında bir eğitimcidir ve hazırladığı İktitaf adlı dört ciltlik eseri, uzun zaman Mekteb-i Sultanî'de ders kitabı olarak okutulmuştur. Bu eser, ders kitabı olduğu kadar, antoloji olarak da Türk edebiyatı tarihi açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mehmed Atâ, who lived between 1850-1919 and is known as ?Hammer interpreter?, his life and works were examined, and his İktitaf of four volumes was discussed in detail. Although Mehmed Atâ was famous for his charge of Finance Minister for a final week of his life and his Hammer translator, he has an important place in the history of literature with his translation of detective novels and comic books. In addition, he is one of the most important Ottoman intellectuals with his translation in the area of politics and history. Also, Mehmed Atâ wrote many articles in the various of newspapers and magazines in the field of history, politics, language and literature. As well as, Mehmed Atâ Bey, prepeared a text book called İktitaf of four volumes and it was read in ?Mekteb-i Sultânî? for a long time. This work, as well as being a textbook and an anthology, also has an important place in the history of Turkish literature.