Etnilerin siyasallaşması sürecinde bölgesel güçlerin rolü: Hindistan-Sri Lanka ilişkisi
The role of regional powers in the politicization process of ethnies: The case of India-Sri Lanka relations
  1. Tez No: 303613
  2. Yazar: ÖVGÜ KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Neredeyse hiçbir devletin tek bir etnik unsurdan oluşmadığı günümüzde, siyasallaşma sürecine giren bazı etnilerin ortaya koydukları siyasi talepler ve kullandıkları terör yöntemleri aracılığıyla kriz durumlarına ve ciddi çatışmalara sebebiyet verdikleri görülmektedir. Yapılan araştırmalarda etnilerin siyasallaşması süreci ağırlıklı olarak iç politika kapsamında incelenmiştir. Ancak bu çalışmada da ortaya konduğu üzere etnilerin siyasallaşması süreci etnileri bir stratejik değer olarak gören dış güçlerin de müdahil olduğu, bölgesel güç mücadelelerini içeren ve devletlerarası gerginliklere neden olabilen bir problem alanını teşkil etmektedir. Etnilerin siyasallaşması sürecinde verilen dış destek, sorunun uluslararasılaşmasına ve daha da karmaşık bir hal almasına neden olmaktadır. Bölgesel güçler, uluslararası konjonktürün etkili olduğu jeopolitik çıkarlar ve ulusal güvenlik mülahazaları ile etnik bağlar çerçevesinde politika geliştirmekte ve taraflara destek sağlamaktadırlar. Siyasallaşma süreci içerisinde örgütlenen etnik gruplar dış güçlerle ilişkilerini liderliğin rasyonel mülahazalarla yapmış olduğu seçimler üzerinden geliştirmektedirler. İçinde bulundukları politik çevre kapsamında seçimlerini şekillendiren etnik grupların yabancı güçlere yönelik mülahazalarında amaçlarını gerçekleştirme fırsatı ve başarı beklentileri önemli rol oynamaktadır. Söz konusu beklenti ve fırsatlar çerçevesinde politika geliştiren örgütlerin amaçlarını etnik temelli taleplerin yanı sıra temsil etme iddiasında oldukları davanın liderliği de oluşturmaktadır. Terör yöntemlerine başvuran etnik örgütlerin Soğuk Savaş sonrası dönemde gelişen kapsam ve etkinliklerinin yanı sıra organize suç örgütleriyle girdikleri işbirlikleri de dikkat çekicidir. Söz konusu örgütlerin küresel suç ağları üzerinden uluslararası güvenliği tehdit eder hale gelmeleri, bu örgütlere sağlanan desteği dolaylı olarak uluslararası suç ağına yapılan bir katkı haline getirmektedir. Bu noktadan hareketle, devletlerle çatışan etnik örgütlere verilen dış desteğin politika araçları arasından çıkarılmasının uluslararası güvenliğin teminine katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current era, where nearly none of the states composed of only one ethnie, those ethnies that have undergone politicization process are paving the way for crisis situations and conflicts with their usage of terrorist methods and political demands. At the researches, the politicization process of ethnies have been mostly analyzed under the framework of domestic politics. However, as it is examined in this study the process encompass foreign powers that evaluate ethnies as a strategic asset, and the regional power politics, which then results in a problematic area between the states. Regional powers provide support to the parties of the ethnic conflict in accordance with their politics developed under the framework of their ethnic linkages, geopolitical interests and the national security considerations which of the two are influenced by the dynamics of an international system. During the politicization process, ethnic groups develop relations with the foreign powers under the rational choices of the leadership. After the Cold War, the collaboration of these ethnic organizations that use terror methods with the international criminal organizations is noteworthy. It is possible to argue that through the mentioned collaborations these groups threaten the international security and thus indirectly transforming their foreign assistance they receive into a support given to global criminal networks. Consequently, it is possible to claim that the end of the support, which is given to those ethnic groups conflicting with the states, as an instrument of foreign policy will contribute to the promotion of international security.