Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'in TBMM'nin Birinci Dönemindeki faaliyetleri
Trabzon Deputy Ali Şükrü Bey?s activities in the First Period of the Grand National Assembly of the Turkey
  1. Tez No: 303633
  2. Yazar: SONAY ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SARISAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ali Şükrü Bey, Milli Mücadele tarihimizin önemli figürlerinden biridir. Milli Mücadeleyi başarıyla sonuçlandıran Birinci Dönem TBMM'ye Trabzon'dan mebus seçilmiştir. TBMM'de muhalif hareketin önemli hatiplerinden olmuştur. Vermiş olduğu takrirler, yapmış olduğu konuşmalarla iktidarın kontrolünde etkili olmuştur. Üstelik iktidarın yönetimini de kolaylaştırmıştır. Basın yoluyla da düşüncelerini kamuoyuna aktarmıştır. Bu amaç için Ankara'da Tan gazetesini çıkarmıştır. Böylece görüş, öneri ve eleştirilerini Meclis dışında da ifade edebilmiştir.Ali Şükrü Bey, Hükümet'in Lozan Barış Konferansı sürecindeki tutumunu sert bir şekilde eleştirmiştir. Tam da bu zamanda esrarengiz bir şekilde kaybolmuştur. Kısa süre sonra ise öldürüldüğü anlaşılmıştır. Ölümüyle ilgili en güçlü zanlı Meclis Muhafız Alay Kumandanı Giresunlu Osman Ağa kabul edilmiştir. Osman Ağa ise ne yazık ki ölü olarak ele geçirilmiştir. Ali Şükrü Bey'in öldürülmesi bugün dahi tam olarak aydınlatılamamıştır.Bu çalışmada ilk olarak, Ali Şükrü Bey'in hayatına değinilecektir. Ardından Ali Şükrü Bey'in Birinci Dönem TBMM'deki faaliyetleri ortaya koyulacaktır. Son olarak da Ali Şükrü Bey'in öldürülmesi olayı ayrıntılarıyla verilecek, ölümüyle ilgili esrarengiz kısımlara cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Ali Şükrü Bey is one of the important figures in the history of the National Struggle. He was elected deputy from Trabzon to the First Period of the Grand National Assembly of the Turkey which it successfully concluded the National Struggle. He had been important speakers of the opposition movement in the Grand National Assembly of the Turkey. He had been effective in controlling the power with his proposals had given and his speeches. He also facilitated the management of the power. He transferred his thoughts to the public through the pres. He issued the Tan newspaper in Ankara for this purpose. Thus, He was able to express his suggestion and his criticism and his thoughts outside of the Parliament.Ali Şükrü Bey sharply criticized the attitude of the Government in the process of the Lausanne Peace Conference. He was lost in a mysterious way, precisely at this time. He is understood killed after a short period of time. The Commander of the Guards Regiment of the Assembly, Osman Agha was adopted the strongest suspect for Ali Sukru Bey?s murder. Osman Agha was also seized as dead, unfortunately. Ali Sukru Bey?s murder has been fully elucidated even today.First of all, in this study Ali Sukru Bey?s life will be discussed. Then Ali Sukru Bey?s activities will be put out in the First Period of the Grand National Assembly of the Turkey. Finally, Ali Sukru Bey?s murder will be given in detail and searched for answers about the mysterious parts of the murder.