Sır bünyesinde (1200 C) kullanımı
Utilization of pumice in glaze body (1200 C)
  1. Tez No: 303634
  2. Yazar: ERDAL TUSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER ÇAKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Pomza, volkanik olaylar sonucunda oluşmuş, fiziksel ve kimyasal etkenlere karşı dayanıklı, süngerimsi, bol gözenekli camsı volkanik bir kayaçtır. Çok poröz olan volkanik taş camı olarak da tanımlanır. Geçmişte genellikle termal banyoların ve tapınakların yapımında kullanılmıştır. Günümüzde bu örnekleri görmek mümkündür. Pomza, gerek kimyasal ve fiziksel özellikleri, gerekse doğada bol miktarda bulunması ve dolayısıyla ucuz maliyeti nedeniyle inşaat, tekstil, tarım ve kimya'dan kuyumculuk, metal ve cam sanayine kadar değişen çok çeşitli alanlarda, kullanılmaktadır. Asidik ve bazik türüne bağlı olarak doğal rengi; beyazdan, gri, kahverengi ve siyaha değişir.Bu çalışmada pomzanın 1200°C'de sır bünyesinde hammadde olarak kullanabilirliği araştırılmıştır. Bitlis-Tatvan ve Manisa-Gökçeören illerinden temin edilen pomza örneklerinin ilk aşamada karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş, kimyasal analizleri (XRF), optik dilatometre, ısı mikroskobu ile ergime dayanımı analizleri yapılmış, 1200 °C'deki renk ve ergime özellikleri belirlenmiştir. Pomza örnekleri önce tek başlarına sır hammaddesi olarak kullanılmışlar, daha sonra farklı ergiticilerle birlikte sır reçetesi içinde yer almışlardır. 1200 °C'de yapılan sır pişirimleri sonrası açık kremden, açık kahverengi, kırmızımsı ve koyu kahverengiye değişen mat ve parlak sırlı yüzeylerin oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pumice is a volcanic, spongy, glassy and pore-rich rock, which consists of volcanic reactions and is resistent against physical and chemical factors. It is also known as a very porous volcanic glass stone. In the past it was usually used in the construction of thermal baths and temples. Nowadays good examples of that can be seen .Pumice is because of its chemical and physical features and also because of its high availability in the nature, which make it very economical in handle, used in buildings, textile industry, agriculture and in chemistry and also in a lot of different areas like in jewelry as well as in the metal and glass industry. Dependent on the acidic and alcaline type of pumice, the natural colour varies from white to grey, brown and black.In this study, utilization of pumice were investegated as a raw material in glaze body at 1200 °C. At first stage works of characterization from examples of pumice, taken in the different provinces Bitlis-Tatvan, and Manisa-Gökçeören were achieved, chemical analysises (XRF) so as colour and melting characteristics were identified. Firstly examples of pumices are used as raw materials then later on they are mixed with different meltings together with a glaze recipe and get involved to. After firing the glazes at 1200 °C, changing colours from light cream, brown, red to dark brown with matte and glossy changing surfaces were obtained.