Topal Osman Ağa'nın hayatı ve bibliyografyası
Topal Osman Ağa's life and bibliography
  1. Tez No: 792378
  2. Yazar: MURAT BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Topal Osman Ağa sıra dışı kişiliği, faaliyetleri ve adının geçtiği olaylarla yaşadığı dönemin merak edilen simalarından biri olmuştur. Mustafa Kemal Paşa'nın korumasını üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi Riyaset Muhafız Bölüğü, Giresun'da gönüllülerden teşkil edilen 42 ve 47. Alayların kurulmasında etkili olmuş, Giresun Belediye Başkanlığı ve 47. Alay Komutanlığı yapmıştır. Kırk yıllık ömrünün önemli bir kısmını tabiri yerindeyse savaş meydanlarında geçiren Osman Ağa, Balkan Savaşı gazisi olmasına rağmen gönüllü olarak sırasıyla Birinci Dünya Savaşı, iç isyanlar (Pontus ve Koçgiri Ayaklanmaları), Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruza katılmış, gösterdiği başarılara nişanen milis yarbay rütbesine kadar yükselmiş ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Lozan görüşmeleri sırasında gerçekleşen Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey cinayetinin zanlısı olduğu iddia edilmiş, 2 Nisan 1923 tarihinde çatışma sırasında öldürülmüştür. Bu çalışmada belge ve hatıratlar ışığında Topal Osman Ağa'nın hayat hikayesinin ele alınması ve konu hakkındaki yayınlar incelenerek bir bibliyografya hazırlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Topal Osman Ağa, with his extraordinary personality, activities and events in which his name mentioned, was one of the curious figures of his period. He was instrumental in the establishment of Grant National Assembly of Türkiye Presidency Guard Companywhich undertook the protection of Mustafa Kemal Pasha, and in the 42nd and 47th Regiments formed by volunteers in Giresun. Also, he served as the Mayor of Giresun and the Commander of 47th Regiment. Although Osman Ağa was veteran of the Balkan War, he, who spent most of his forty-year life on the battlefields, participated in the World War I, internal rebellions (Pontus and Koçgiri Rebellions), Sakarya Pitched Battle and the Great Attack. Due to his achievements, he was promoted to the rank of lieutenant colonel and was awarded the Medal of Independence. It was claimed that he was the suspect in the murder of Trabzon Deputy Ali Şükrü Bey, which took place in Lausanne negotiations, and he was killed during the conflict on April 2, 1923. This study aims to discuss life of Topal Osman Ağa by taking documents and memoirs into consideration and to prepare a bibliography by examining the publications on the subject.