Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri ve Türkiye'de durum
Correctional Libraries in Turkey
  1. Tez No: 303677
  2. Yazar: GÜLER DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DİLEK KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ceza infaz kurumu kütüphanesinin özelliklerini belirlemek ve Türkiye'deki sorunlarını ortaya koyarak gelişimini sağlayacak öneriler getirmektir. Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane hizmeti, ceza anlayışındaki modernleşmenin ürünüdür ve bu hizmet pek çok özelliği ile halk kütüphanesi hizmetinin bir uzantısı sayılabilir.Dünyada genellikle ceza infaz kurumu kütüphanelerinin halk kütüphaneleri ile işbirliği kurduğu ve bütçe, personel, kaynak ve benzeri sıkıntılarını halk kütüphanelerinin desteği ile aşmaya çalıştıkları bilinmektedir. Bunun için halk kütüphaneleri ile işbirliğine dayanan bir organizasyon modelinin dayanak alındığı da söylenebilir. Bu işbirliğinden olumlu sonuçların doğduğuna dair çok sayıda örnek vardır. Türkiye'de de mevzuata göre ceza infaz kurumlarına hizmet götürmek halk kütüphanelerinin temel işlevleri arasında yer alır. Bu nedenle ceza infaz kurumu kütüphanesi hizmetinin halk kütüphanesi hizmetinin bir uzantısı olduğu düşünülmektedir.Çalışmanın kuramsal bölümünde betimleme, tarihsel yöntem ve karşılaştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın temel veri toplama tekniği anket olmakla birlikte, yalnız anket değil, aynı zamanda yüzyüze görüşme ve gözlemden de yararlanılmıştır. Türkiye ölçeğinde kapsamlı bir anket çalışması yapılarak 192 ceza infaz kurumuna posta yolu ile anket gönderilmiş ve 137 kurumdan yanıt gelmiştir. Bu kurumlardan İstanbul ve Bursa'da bulunan 21 kuruma bizzat gidilmiş, görüşme ve anket yoluyla veri toplanmıştır. Uygulama sonuçlarının değerlendirilmesi SPSS (Statistical Package for The Social Sciences) programının 11.5 windows versiyonu yardımı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the characteristics of prison library and reveal the problems of prison libraries in Turkey. Suggestions have been made to improve the efficiency of the prison library service in Turkey. Library service to the incarcerated can be regarded as a product of the modernization of sense of punishment and as an extantion service of public library in many ways. It is evident that prison libraries in most of the countries have collaborated with public libraries and with the support of public libraries, prison libraries have been trying to overcome difficulties such as budget cuts, understaffing, lacking of resources and so on. Also, an organizational and service model involving collaboration with public libraries has been beneficial. There are many examples of positive outcomes of these collaborative organizations. According to the legislation in Turkey, providing the incarcerated with library service is one of the main duties of public libraries. Therefore, library service to the incarcerated should be regarded as an extension service of public libraries in Turkey.In the theoretical part of the dissertation, descriptive, historical and comparison methods were used. The main technique utilized for the data collection in the study is the survey. Research data was not just collected by the survey, face-to-face interviews and observation were also used in collecting data. A comprehensive national survey of prison libraries was done. Surveys were sent to 192 institutions in Turkey and 137 out of these responded to them. Institutions in Bursa and İstanbul were visited personally and staff were interviewed. The results of the surveys were analyzed using the statistical tool SPSS (Statistical Package for The Social Sciences, 11.3).