İnovasyon maliyetleri ve bir uygulama
Cost of innovation and an application
  1. Tez No: 303678
  2. Yazar: DENİZ BAYKAL ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BİLGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde sanayi toplumundan bilgi toplumuna yaşanan hızlı geçişte gerek işletmeler bazında gerek uluslararası düzeyde rekabetin şartları değişmektedir. Bilgi çağının gereği olarak işletmeler tüketilen yeniliklere ayak uydurabilmek için sürekli yeni değerler yaratmaya odaklanmalıdır.Bu çalışmanın amacı inovasyon kavramının maliyet boyutu ile ele alınıp incelenmesidir. İnovasyon, maliyeti yüksek olabilecek bir süreçtir. İnovasyonun maliyetlerinin doğru anlaşılması inovasyon yönetimi açısından kritik önem taşımaktadır. Sonuç olarak, geleneksel muhasebe ve değerleme yöntemleri ile hazırlanan finansal tablolar inovasyona ilişkin yeterli düzeyde bilgi sunamadıklarından, muhasebe ve değerleme konuları üzerinde çalışılması gereken alanlardır. Bu kapsamda inovasyona ait üç konu önem kazanmaktadır. Bu konulardan ilki, inovasyonun gelecek ile ilgili olduğudur. Düşünülmesi gereken ikinci husus ise inovasyonun belirsizlik içermesi ve getirisinin riskli olmasıdır. Ve vurgulanması gereken üçüncü konu ise inovasyonun girdi ve çıktılarının maddi olmayan duran varlıklar olabilmesidir.İnnovasyon sürecini, özellikle maddi olmayan duran varlıklar ve toplam inovasyon çabası kapsamlarında, karar vericilere en doğru şekilde yansıtacak muhasebe uygulamalarının geliştirilmesi gerekmektedir. İnovasyona dair bilgilerin çeşitliliğini, ve kalitesini arttırma amacıyla yapılması gerekli olan bu çalışmalar muhasebe alanındaki önemli konuları teşkil etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The world is moving into a fast-changing, knowledge-based economy, in which innovation is essential for the future success of both the firms and the nations, since innovation is an indispensable determinant of the value creation.The purpose of this study is to analize innovation with respect to its costs. Innovation is a process that might be extremely costly. Understanding all the costs is a critical step in managing innovation. As a consequence, measurement and accounting have become significant areas of concern for innovation management, since the traditional accounting and valuation methods do not present accurate information about innovation in the financial statements. An issue to be considered is, that innovation is related to the future. Another important factor is, that the outcomes of innovation are uncertain, which means that the return of an innovative investment is not assured. Last point to be mentioned is, that intangible assets may be used for and created by innovative activities. These factors have strong implications for measurement and accounting of innovative activities.The innovation process is in need of a different type of accounting to manage the innovation process. Accurate guidelines need to be developped for the disclosure of information on intangibles in order to assist investors and managers in their decision making processes and have a consistent basis to estimate the total innovative effort in the economy. To improve the amount and the quality of the information provided by companies on their innovative activities in their accounting systems presents a major challenge for the accounting profession.