Pir Sultan Abdal kültür sanat dergisinde sunulan Alevilik
The Alawism has been presented in Pir Sultan Abdal culture and arts magazine
- Tez No: 303682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma giriş, üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, Aleviliğin tanımına yer verilerek, Alevilik ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Ayrıca Anadolu Aleviliği'nin nasıl ortaya çıktığı hakkında da bilgi verilerek Alevilik tarihi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, Pir Sultan Abdal Kültür Sanat Dergisi yazıları çerçe-vesinde, Alevilik ile kavramlar ele alınarak Alevi tanımlamalarına yer verilmiş, böylece kendilerini nasıl tanımladıkları belirtilmiştir. Ayrıca tarihlerine de değinilerek, Hz. Ali, Pir Sultan Abdal ve diğer tarihi kişileri hakkında ki bilgilerine de yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise yine Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat Dergisi yazarlarının görüşleri çerçevesinde dini ritüellerine yer verilmiştir. Ayrıca Aleviler için sorun olan Diyanet ve Zorunlu Din Dersi mevzuları hakkındaki görüşleri de belirtilmiştir.Araştırmanın sonucunda ise, Pir Sultan Abdal Kültür Sanat Dergisi yazar-larının görüşleri arasındaki, benzerlikler ve farklar ortaya konulmuş ve araştırmanın kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study has consisted of three sections; introduction, three chapters and conclusion. In the introduction we informed about the subject, the purpose and the method of this study.In the first chapter, we have discussed the definition of Alawism and the notions about it. Also we have indicated how Anatolian Alawism arised and mentioning about its history.In the second part, we have exhibited the definitions and the concepts of Alawism within the framework of articles, in Pir Sultan Abdal Culture and Art Magazine, so that we indicated how they define themselves. In addition referring to their history, we have informed about Hz. Ali, Pir Sultan Abdal and the other historical people.In the third chapter, as part of the review of authors of Pir Sultan Abdal Culture and Art Magazine some religious rituals have been emphasized. Also we have indicated their thought about The Presidency of Religious Affairs and about obligatory religion lessons on which they have some matter.In the final chapter of the study, the resemblances and the differences among the authors of Pir Sultan Abdal Culture and Arts Magazine have been considered and the study has been briefly evaluated.