Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde iş yaşamında kadın ve erkek çalışanlara fırsat eşitliği verilmesi ve kadınların üst yönetim kademelerine yükselememe nedenleri üzerine bir çalışma
Giving equality of opportunity to women and men workers at the adaptation process to European Union and a study about the reasons of not rising women to senior positions
  1. Tez No: 303681
  2. Yazar: TUĞBA ALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Dünya nüfusuna bakıldığında kadınlar ve erkekler arasında sayısal bir eşitlik olmasına rağmen iş yaşamında kadın çalışan sayısı erkek çalışanların oldukça gerisinde yer almaktadır. Kadın çalışanların ikincil işgücü olarak görüldüğü iş yaşamında, üst yönetim kademelerindeki çalışan sayısına bakıldığında, kadın yöneticilerin sayısının daha da az olduğu görülmektedir.Bu araştırmanın konusu, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde kadın ve erkek çalışanlara fırsat eşitliği verilmesi noktasında Türkiye'nin durumu, müktesebata uyum sonucu getirilen yeni yasal düzenlemeler, yasaların uygulamadaki eksiklikler, Türkiye ve AB karşılaştırmasıdır. Böylece Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde kadın ve erkek çalışanlara fırsat eşitliği verilmesi konusunda geldiği nokta, eksiklikleri ve yapılması gerekenleri belirlemek bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although there is a numerical equality between women and men where we look at the world?s populations, the number of women workers are marjinal than male employees. The work life that female employees are seen as a secondary labor force, when we look at the number of employees of the upper management levels, the number of female managers is even less.The subject of this research is to examine Turkey?s status about equal opportunities between men and women at the process of harmonization with the European Union; alignment with the acquis as a result of the new legal regulations; the mising sides of the application of laws and to compare with Turkey and UN. So, the aim of this research is to determine the point where is Turkey about giving equal opportunity between male and female employees during Turkey's European Union harmonization process and to identify deficiencies and needs to be done.