Chicago Sosyoloji Okulu ve sosyal teoride iletişimin keşfi
Chicago School of Sociology and discovery of communication in social theory
- Tez No: 303705
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, özetle, özellikle Türkiye'de iletişim araştırmaları alanının kuramsal altyapısında eksik kalan bir bölümünün giderilmesini sağlayacaktır. Kuram ve uygulama tartışmaları arasına sıkışmış iletişim araştırmaları alanına yeni perspektifler getirilmediği sürece, entelektüel tartışmaların da bir kısırdöngüye dönüştüğüne dair inançtan yola çıkarak, alanın kuramsal açıdan zenginleştirilmesi çalışmanın temel amacıdır. Sınırlandırmak gerekirse, Türkçe literatürde hemen hiç yer bulmamış olan Chicago Okulu pragmatistlerinin görüşlerini ortaya koymak tezin temel sorunsalıdır. Bu amaçla William James, John Dewey, Robert Ezra Park, George Herbert Mead başta olmak üzere ilk liberal, pragmatik iletişim teorisini geliştiren teorisyenlerin çalışmaları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The early works of Chicago School of Sociology formed a sound of basis for development of the communication studies field. This dissertation analyzes some of these works in order to examine the relationship between present communication studies and sociological studies that emerge in several important texts of the School during late nineteenth and early twentieth century. Basicly, it engages with scholarship by William James, John Dewey, Robert Ezra Park, George Herbert Mead on the shaping the first liberal and pragmatic communication studies of the field. In particular, dissertation builds on the scholarship of Chicago pragmatics with their new, influencial perception of human conduct in communication.