İdari yargı kararları ışığında tazminat miktarının belirlenmesi
Determining the compensation payable in the light of administrative judicial decisions
- Tez No: 303704
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İdarenin sorumluluğu ve tazminat miktarının belirlenmesi, idare hukukunun en önemli konularından biridir. İdare aleyhine açılan tam yargı davalarında tazminat miktarı hesaplanırken her somut durum incelenmektedir ve bu nedenle de sürekli güncel bir konudur.?İdari Yargı Kararları Işığında Tazminat Miktarının Belirlenmesi? adlı yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde idarenin sorumluluğu açıklanmış; ikinci bölümde bu sorumluluğu kaldıran veya azaltan haller incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tazminat miktarının hesaplanması konusu değerlendirilmiştir.Tezde, idari yargı mercileri tarafından verilen tazminatın miktarının belirlenmesine ilişkin ortaya çıkan çeşitli sorunlar yargı kararları ve doktrin ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The responsibility of administration and the determination of the compensation payable is the most important matters of administrative law. This matter is also reviewed in calculating of the compensation payable, for each concrete case, in full remedy actions against the administration. Therefore, it is a current issue.The thesis titled ?Determining the compensation payable in the light of administrative judicial decisions? is divided into three chapters. The first chapter deals with responsibility of administration. The second chapter deals with the cases that remove or relieve this resposibility. In the third chapter, the determination of the compensation payable is assessed.The thesis deals with the determination of compensation payable issued by administrative judicial authorities and various problems arising in the light of judicial decisions and doctrine.